Сторінка:Пантелеймон Куліш. Орися. 1947.pdf/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

— Запряжи, каже, „добродію, пару коней, візьми хоч той віз, що було сухарі в поході возимо, та повези наших прачок до Трубайла.

— А той йому: Добре, добродію, запряжемо. Чому не запрягти?

І ото зараз іде, бере двох хлопців, викочує зпід повідки віз, довгий і широкий, добре йому знакомий, що не раз у лихій годині, засівши за його, відбивавсь від Ляхів або від Татарви, не раз приняв через його і нужди немало, часом як трапиться було втікать із ним по корчах, по болотах, по багнах, щоб вихопиться манівцем із залоги. Викочує старий Грива той віз тепер на іншу потребу; запрягає пару коней, що вже літа давно погасили в них той огонь, що кипить у серці, паше з очей і ніздрей, і кидає коня сюди і туди, на страх жінкам і дітям, а доброму козакові на втіху. Смирні тепер тії два білії коники ходили під рукою сивого Гриви, що вже давно відвик від козацького герця.

Отже дівчата Орисині несуть сорочки, шитії рушники, настільники і всяке добро; наклали повен віз, і самі посідали: усі в стяжках та квітах, — Орися поміж ними, як мак у городі всі квітки закрашає, так вона сиділа поміж своїми дівчатами. Сивий