Сторінка:Первісне громадянство та його пережитки на Україні. Випуск №3 (1926).djvu/88

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

зістається за будинком довго по тім, як він уже стратить своє первісне значіння. Ріжні останки й сліди вказують досить ясно, що радниця, громадський чи судний дім, се той старий мужеський дім.

Иноді, навпаки, та обставина, що в мужеськім домі живуть вояки, або принаймні їх най сильніша частина, розвиває його воєнний характер. В небезпечні моменти молоді вояки беруть на себе охорону села, їх господа стає сторожівнею, і на випадок тривоги — збірним пунктом для всіх, хто може взяти зброю; вона служить цитаделею і арсеналом. Як найбезпечніше місце в селі, вона придається також на те, щоб переховувати запаси й усякого роду багатства, стає складом цінностей. З другого боку, може вона служити за в’язницю для воєннополонених або злочинців, бо тут може бути кращий нагляд над ними. В Меланезії сі доми часто стоять на березі, служать охоронищем для воєнний човнів, і се стає їх головною метою.

Ріжні варіанти виникають також з відносин мешканців господи до жіноцтва. Звичаям свобідної любови між молоддю відповідає свобідний приступ незамужніх дівчат до парубоцької громади. Але ті обмеження, що всюди виникають з відчування невідповідности занадто публічних сексуальних зносин, часто порушують таку свободу.

Иноді в сих обставинах творяться паралельні дівоцькі доми — дівчата живуть спільно у великих домах. Особливо се практикується там, де недозрілі хлопці, які готуються до посвящення, мешкають в осібних домах, — натурально щось подібне зробити і з дівчатами, що наближаються до сексуальної дозрілости. В таких умовах мужеська господа перестав бути місцем сексуальних зносин.

Але зовсім натурально її розвій може піти і в зовсім протилежнім напрямі: мужеська господа стає родом лупанара, де постійно перебувають у товаристві молоди проститутки або ті дівчата, що протягом якогось часу перед. подружжям ведуть веселе життя. Се змішання прикмет святощи і розпусти, яке характеризує, напр., мужеські доми затоки Doren на Новій Гвінеї, пояснює, чому деякі подорожники звуть їх „святощами Венери“ (Bonwick).

Але в парубоцькій господі знаходять гостинне прийняття не тільки дівчата: чужинці, що заходять до села, звичайно теж удаються сюди, щоб знайти страву й притулок, і кождого, хто не приходить як неприятель і не викликає взагалі підозрінь, мешканці господи радо приймають між себе на якийсь час. Се свідчить, що аж мужеські товариства улегшують творення більших союзів племен і на них таким чином спирається будова вищих соціальних форм.

Остання важна прикмета мужеської господи, з якої виходять дальші відміни, се її характер як місця праці. Молодь, що перебуває тут цілими днями, не все байдикує або бавиться, але віддається і корисним зайняттям, передусім тим родам праці, які вважаються за мужеське діло — як вироблювання кам’яних і дерев’яних приладів, кравецтво, часом також плетіння, ткацтво і шкіряні вироби. Коли ся сторона починає особливо виступати, парубоцька господа перетворюється на робочий дім, куди кінець-кінцем і жінкам дається приступ, щоб вони тут займались своїм ремеслом. Але найлегше мужеська господа стає приміщенням такого ремесла, яке найбільше відповідає її первісному характерові, як. місця балачки й заїзду. Найчастіше через се стає наступницею або сурогатом мужеської господи кузня, рідше — робітня ткачів.

Зустрічається, як бачимо, багато ріжних форм і можливостів перетворення „мужеського дому“ й поколінних організацій, але в основі своїй парубоцькі громади задовольняють три головних моменти життя молоди: 1) половий інстинкт парування, 2) удосконалення й підготовлєння до воєнних вправ і 3) окрім того, звязок (культового характеру) із старими силами природи.

В пізнішій стадії чоловічі організації підо впливом економічних та релігійних моментів перетворюються на клуби та таємні союзи, що в окремих випадках пильнують за підтриманням порядку й дисципліни в громадських виступах та зібраннях. При своєму перетворенні на клуби товариства ці втрачають деякі свої характерні прикмети і, навпаки, набирають нових. Та як до клубу мають вступ усі, чоловіки без обмеження віку й поколінної верстви, то появляється вже система градації, ступенів вищих і нижчих. В звязку з тим, що не члеци клубу не можуть брати участи в його зібраннях і святах, утворюється таким робом „таємний союз“, що сприяв віддаленню й забороні хоч-би якої участи в ньому жінок і рабів. В наслідок цього утворюються окремі таємні жіночі товариства, хоч і слабші й менш організовані від чоловічих. Жіночі союзи особливо розповсюджені серед примітивних народів Африки.

Серед величезного матеріялу, який нам подає особливо новіша література, що її викликала праця Шурца, слід звернути, досліджуючи поколінні верстви,