Сторінка:Петрів А. Економічне розуміннє історії. 1922.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


(ВСТУП)
I.
ЕКОНОМІЧНЕ РОЗУМІННЄ ІСТОРІЇ

Економічне розуміння історії — се одна з Марксових теорій, і має та теорія ще назви: економічний детермінізм, матеріялістичне розуміня історії, і історичний матеріялізм. Карло Маркс уживав сеї послідної назви, але досі ще ведеться дискусія, щоби вирішити котра з них найбільше відповідна.

Двох американських економістів, оден приклонник соціялізму а другий противник, професор Селіґман і письменник Гент заявилися за назвою економічне розуміння історії. Вони відкидають термін матеріялістичне розуміннє історії, який в Америці не приймився.

Послухаймо чому Гент радить називати Марксову теорію про розвиток історії іменем “економічне розуміння”. Він каже що Марксова теорія слушна, але назва не влучна. Тому не влучна, бо коли Маркс говорить про історичний матеріялізм, то з сего може вийти непорозуміння немовби він мав на думці фільософічну теорію матеріялізму, а тимчасом Маркс головно займався історією та економією, а не фільософією і з фільософією його теорія дуже мало має спільного.

Матеріялізм це фільософічна теорія, котра каже що, все, що на світі, є матерія і тільки матерія. Марксова теорія про розвиток історії каже що майже вся людська історія полягає на економії. Фільософ матеріяліст може приняти ту Марксову теорію, але може також її відкинути, заявляючи, що хотяй весь світ складається тільки з матерії, то історія люд-