Сторінка:Петрів А. Економічне розуміннє історії. 1922.pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено


гання людий для спинення того руху остають зовсім безуспішні. Нічо не помагає бойкотованнє та ухвали ріжних законів, щоб спинити той процес, бо невмолимий загальний закон є сильнійший ніж парляментарні ухвали.

Наука природи показує, що все, що повстало, повстало наслідком еволюції. Дарвін показав, як на тій підставі витворилося і розвивалося орґанічне життя.

Карло Маркс і Енґельс показали як розвивалося соціяльне життя.

Дарвін показав, що цілий орґанічннй світ, “все що жиє мусить піддатися обставинам або згинути”.

Карло Маркс і Енґельс показали, що чоловік, як і всі другі животини, мусять примінитися до життєвих обставин і тому умовий і суспільний розвій в котрій небудь епосі історії залежить на обставинах життя.

Кожний соціяльний порядок з початку був застосований до обставин життя — то є до способу витвору того часу. Та із сталою зміною в способах продукції приходив час, коли старий суспільний порядок вже не відповідав життєвим вимогам. Дальший поступ ставав неможливий доки тримався старий суспільний порядок. Тому старий суспільний порядок мусів бути повалений і запроваджений новий, який годився з новими обставинами життя. Наступала революція. Наступ кожної революції був викликаний ріжницею поміж формою продукції і розвоєм продукційних сил.

Дорога поступу сягає дуже далеко взад і початок її дуже неясний і загадочний. В ріжних часах і місцях чоловік починав йти нею. Ніхто не знає звідки він прийшов ані куди пішов, тільки знаємо, що він йшов і впав на ній пізнійще. Полишені ним останки вигладженого каміння, спічасті стріли лука і інші вироби най-