Сторінка:Подорож довкола землї в 80 днях.pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Тут для поясненя треба замітити, що ся чудесна інституция анґлїйского банку незвичайно поважає публику. Нема в нїй нї сторожів нї інвалїдів нї нїякої перегороди. Золото, срібло, банкноти лежать тут довкола не стережені і нїкому не прийде на гадку підозрівати честноту кого небудь з вештаючих ся туди людий. Один з найлїпших знатоків анґлїйских звичаїв оповідає про такий случай: В одній салї банку, де він раз зайшов, зацїкавила єго 7–8-фунтова брила золота і він хотїв єї близше оглянути; взяв єї в руки, оглянув, передав єї стоячому коло себе чоловікови, той дав другому і так вандрувала брила з рук до рук аж на темний коридор і вернула майже по пів годинї, а касиєр навіт не глянув, що з нею дїє ся.

Але 29 вересня лучило ся инакше. Пачка банкнотів не вернула назад і коли величавий годинник, завішений над салею вибив пяту годину, коли замикає ся бюра, не лишило ся для анґлїйского банку нїчого иньшого, як записати 55.000 фунтів на конто страти.

По точнім провіреню крадежи, вислано вибраних аґентів, „детективів“ до найзначнїйших пристаний: Лїверпуля, Ґлєзґова, Гавру, Суезу, Бріндізі, Нового Йорку і т. ин. і назначено 2000 фунтів нагороди та 5 процент від віднайденої суми для сего хто виловить злодїя. Дожидаючи вислїдів слїдства, сидїли аґенти по пристанях та уважали строго на всїх приїзджаючих і від'їзджаючих подорожних.

Тимчасом була оправдана причина припускати, як се й „Поранна Хронїка“ зазначила, що виновник не належав до нїякої зорґанїзованої шайки злодїйскої. Власне 29 вересня бачено в салї виплат, де лучила ся крадїж, добре одїтого і порядного джентельмена, як туди проходив ся. Слїдство подало можність досить докладно