Сторінка:Подорож довкола землї в 80 днях.pdf/159

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
XXVI.
 
Поспішний поїзд на шляху великої американьскої зелїзницї.
 

„Від Океана до Океана“, — говорять Американцї, — і ті чотири слова повинні би бути назвою великої зелїзницї, що перетинає півперек цїлі Сполучені Держави. Але в дїйсности подїлена ся зелїзниця на дві осібні части: „Центральну зелїзницю Тихого Океана“, між Сан Франціском і Оґден та на зелїзницю „Унїон“, між Оґден і Омагою. Тут сходить ся пять окремих шляхів і лучать Омагу з Новим Йорком.

Таким чином получений Новий Йорк з Сан Франціском безпереривною зелїзною дорогою, довгою на 3786 миль. Між Омагою а Тихим Океаном переходить зелїзниця країною, замешканою ще Індиянами. Се велика область, котру около 1845. року почали кольонїзувати Мормони, коли їх видалено з держави Іллїнойс.

Давнїйше в найлучшім случаю треба було бодай шість місяцїв на дорогу з Нового Йорку до Сан Франціска, тепер їде ся лише сім днїв.

В роцї 1862 рішено, помимо опору послів полудневої части Сполучених Держав, — котрі домагали ся, щоби зелїзницю повести більше на полудне, — побудувати зелїзничий шлях між 41-им а 42-им степенем ширини. Президент Лїнкольн сам назначив місто Омагу в державі Небрасцї за вихідну точку нової зелїзничої сїти. Роботи розпочали ся зараз і вели ся з американьским поспіхом, що не знав нї паперів, нї канцеляриї.

Однако незвичайна скорість будови цїлком не пошкодила зелїзници. На рівнинах будовано кождого дня