Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/112

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



165. Ландшафтний заказник місцевого значення «Гайдамацьке болото»

Об’єкт займає площу 751 га та знаходиться в межах Жеревського лісництва кв. 20 (всі виділи); кв. 34 (всі виділи); кв. 35 (всі виділи); Обуховецького лісництва кв. 57 (всі виділи); кв. 58 (всі виділи); кв. 59 (всі виділи); кв. 60 (всі виділи); кв. 51 (всі виділи); кв. 52 (всі виділи); кв. 53 (всі виділи); кв. 54 (всі виділи); кв. 44 (всі виділи); кв. 45 (всі виділи); кв. 46 (всі виділи) ДП «Іванківське лісове господарство» на території Розважівської та Обуховецької сільських рад Іванківського району. Оголошено рішенням Київської обласної ради V скликання від 02.04.2009 р. № 447-24-V.

В рослинності урочища поєднуються два головні типи. В перший ярус мішаних сосново-дубових лісів входить сосна, до неї домішуються дуб черешчатий та подекуди дуб північний. В другому ярусі зростають клен татарський, ясен, горобина, черешня, черемха та ірга. Багатим є чагарниковий ярус: тут поєднуються чорна і червона бузини, ліщина, свидина криваво-червона, крушина ламка та жостір проносний. Поширені сон широколистий, що занесений до Додатку І Бернської конвенції, сон лучний та плаун колючий, що занесені до Червоної книги України. Також зустрічається перстач білий, цінна лікарська рослина, плаун булавовидний, конвалія травнена, які запропоновані до включення в Червоний список Київської області. Рослинність верхових боліт та їх периферії зберігає в майже непорушеному стані унікальну болотяну флору Полісся, яка зникла внаслідок суцільної осушувальної меліорації. Широке поширення тут мають сфагнові верхові болота. Наявні відомості про зростання тут рідкісних для Київщини сфагнових мохів, а також рідкісних рослин, як росичка, бобівник трилистий, образки болотяні, теліптеріс болотяний. У заказнику росте верба чорнична, що занесена до Червоної книги України. На плесах боліт існують популяції трьох видів комахоїдних рослин з роду пухирчатка, що рекомендовані до внесення в Червоний список Київської області. Тут також виявлено цінну популяцію рідкісної червонокнижкної орхідеї – пальчатокорінника Фукса. Це єдине достовірне місцезростання такого виду на Київщині.

В заказнику поширені 10 видів амфібій та 6 видів плазунів. З них ящірка прудка, черепаха болотяна, веретільниця ламка та жаба трав’яна, що охороняються Додатком ІІ Бернської конвенції. Мешкає також рідкісна червнонокнижна змія мідянка звичайна. Птахи представлені великим різноманіттям горобиних, також гніздяться 6 видів дятлів, серед яких жовна чорна, найбільший дятел у Європі.

110