Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/137

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Проектовані території та об’єкти ПЗФ Київщини



Костюшин В. А., Василюк О. В., Іноземцева Д. М., Полянська К.В., Борисенко К. А.

5. Національний природничий парк «Росичі»

Об’єкт площею 1 305 га розташований на околицях сіл Дешки, Біївці, Калинівка, Половецьке та Москаленки Богуславського району. Тут, у середній течії р. Рось в межах її заплави наявні природні ділянки, поєднані у цілісну екосистему, які є мережею розгалужених балок та мішаних лісів. Це один із залишків типового для Наддніпрянщини балково-заплавного ландшафту. Це знижена місцевість, частково заросла лозою, навколо зростає сосново-березовий ліс, з домішкою вільхи, осоки, дуба червоного, верби, віком 50—70 років. Флористичне ядро, досить різноманітне. Тут зростають цінні види лікарських рослин: звіробій, цикорій, парило звичайне. Особливу природну цінність мають острови р. Рось, які є місцем гніздування чаплі сірої, лебедів-шипунів та інших видів водно-болотних птахів. Також тут мешкають бобри, ондатри, наявне поселення борсуків.

Джерело: Наукове обґрунтування створення Національного природного парку «Росичі». Укладачі: Люрин І. Б., Пидюра П. І.

6. Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Коженицький»

Територія, пропонована для створення заказника, знаходиться в середній течії Росі і включає ділянки право- і лівобережної заплави, русло, борову та лесову тераси лівого берега. Адміністративно об’єкт розташовано у Білоцерківському районі, між с. Шкарівка і с. Коженики.

Рослинність території, що пропонується для створення заказника, представлена водною, болотною, лучною (гігромезофітні та мезофітні луки) та лісовою рослинністю (заплавні вільхові та вербові ліси, борові соснові ліси, грабові та дубово-грабові ліси лесової тераси). На території відмічено локалітети 26 рідкісних видів, зокрема: 1 виду, що занесений до Червоного списку МСОП (ластовень руський); 5 видів, занесених до Червоної книги України (підсніжник білосніжний, любка дволиста, любка зеленоквіткова, пальчатокорінник травневий, скополія карніолійська); 3 видів з Червоного списку водних макрофітів України (вольфія безкоренева, латаття біле, глечики жовті); 17 видів, що потребують регіональної охорони (аконіт Бессера, осока болотна, шабельник болотний, верес звичайний, пальчатокорінник травневий, наперстянка великоквіткова, косарики черепитчасті та ін.).

 

135