Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/164

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



мішаними лісами. Тут зростають три види рослин, занесених до Червоної книги України – любка дволиста, пальчатокорінник Фукса та пальчатокорінник м’ясочервоний.

Джерело: Наукове обґрунтування створення ландшафтного заказника місцевого значення «Леонівський». Укладачі: Богомаз М. В., Василюк О. В.

51. Ландшафтний заказник місцевого значення «Тетерівський»

Об’єкт є незарегульованою частиною р.Тетерів у нижній течії з прилеглою заплавою та лісами. Загальна площа проектованого заказника – 10 000 га. Землекористувачами вказаної території є Пісківська, Зарудницька, Кухарська та Тетерівська сільські ради на території Іванківського та Бородянського районів.

Рослинність проектованого заказника представлена справжніми і болотистими луками та болотами, заплавними лісами, прибережноводною та водною рослинністю. В травостої справжніх лук присутні такі малочисельні види, як суниці зелені, фіалка висока та самосил часниковий. Ділянки заплавного лісу сформовані головним чином з тополі чорної, верб ламкої та білої. В таких деревостанах зустрічається також рідкісна верба розмаринолиста. У відкритих ландшафтах заплави збереглося багато великих поодиноких екземплярів верби білої, які мають значний вік. Серед водної рослинності відмічено угруповання глечиків жовтих, латаття білого та сніжно-білого, а також сальвінії плаваючої. В наш час площа поширення цих реліктових угруповань неухильно скорочується. Латаття сніжно-біле є рідкісним на Київщині. У водоймах знайдено також надзвичайно цікаву комахоїдну рослину – пухирчатку звичайну.

Вказана територія є середовищем існування комах, занесених до Червоної книги України: дозорця-імператора, кордулегастера кільчастого, стрічкарок червоної та блакитної, джмеля яскравого, махаона, поліксени, молочайного бражника, подалірія, вусача мускусного та ін. З числа амфібій, що населяють проектований заказник, квакша звичайна, тритон гребінчастий та кумка червоночерева охороняються міжнародною Червоною книгою, а часничниця звичайна, ропуха зелена та жаба гостроморда – Бернською конвенцією. Серед плазунів, прудка ящірка та черепаха болотна охороняються Бернською конвенцією. Ця територія має велике значення для збереження і відтворення цінного мисливського птаха – куріпки сірої. На гніздуванні відмічені підсоколик великий, боривітер звичайний, шуліка чорний, підорлик малий а також сови вухата та сіра.

162