Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/168

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



Найвищу цінність території становлять популяції двох рідкісних ранньоквітучих рослин: сону широколистого, що охороняється згідно з Додатком І до Бернської конвенції та Рішенням Київради № 219/940 на території м. Києва, і сону чорніючого, занесеного до Червоної книги України. З ссавців тут зустрічаються козуля європейська, заєць сірий, а також дрібні мишовидні гризуни та комахоїдні. Тут відмічені такі кажани, як вечірниця мала та нічниця ставкова, що охороняються Червоною книгою України. Окрім того, на території проектованого заказника розміщене поселення борсука.

Джерело: Наукове обгрунтування створення лісового заказника місцевого значення «Чернечий ліс». Укладачі: Костюшин В. А, Подобайло А. В., Остапченко Л. І, Парнікоза І. Ю.

58. Заповідне урочище місцевого значення «Селище»

Об’єкт знаходиться на території Києво-Святошинського району на околицях сіл Новосілки та Чабани і є фрагментом суцільного неморального масиву на відрогах Київського лесового плато. Площа об’єкта складає 100 га. Землекористувачем є Хотівське лісництво Боярської лісодослідної станції.

Проектований заказник включає в себе фрагмент колись цілісного дубово-грабового лісу в районі південної околиці м.Києва (іншими фрагментами є урочища «Теремки», «Феофанія», «Голосіївський ліс» та «Лиса гора»). Деревостани сформовані переважно грабом, дубом черешчатим, кленом гостролистим. На території об’єкта збереглися старі дуби. У ярусі низьких дерев та чагарників зростають черемха пізня, бруслини європейська та бородавчаста, свидина криваво-червона, горобина звичайна, ірга овальна, клен польовий та татарський. В травостої домінують неморальні види: копитень європейський, тонконіг дібровний, щитник чоловічий, яглиця звичайна, маренка запашна, чистець лісовий, ранник лісовий, реп’яшок звичайний, вероніка дібровна та багато інших. Зустрічаються тут рідкісні види-ефемероїди: анемона жовтецева, ряст ущільнений, гусячі цибульки мала та жовта. Ці види під час квітування створюють напрочуд яскравий декоративний килим.

Велике значення територія об’єкта має для збереження популяцій тварин. З існуванням старих дубів пов’язана острівна популяція червонокнижного жука-оленя. В зімкнутих чагарниках гніздує велика кількість горобиних птахів: кропив’янки, дрозди, солов’ї. Звичайними на території об’єкту є шпаки звичайні та сойки, а також

166