Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/195

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Проблеми заповідної справи та ПЗФ Київської області



яких часто створено сам заказник, особливо за подальшого створення на місці рубки культур, переважно соснових. За достатньої прозорості контролюючих органів, зокрема Держекоінспекції, вирубки в заказниках мають класифікуватися під статтею 252 Кримінального кодексу України – як умисне нанесення шкоди об’єктам природно-заповідного фонду. Але екоінспекція слідує лісівничим нормам і постановам, замість того, щоб керуватися природоохоронним законам, як це має бути. Тому вирубка майже в усіх випадках продовжується.

Тому, нажаль, доводиться констатувати, що заказники далеко не завжди можуть слугувати гарантією збереження рідкісних представників рослинного і тваринного світу. Для зміни становища, поки не пізно, потрібно переглянути діючі нормативно-правові акти, аж до цілковитої заборони проведення рубок в межах природно-заповідного фонду чи, принаймні, жорсткішої процедури їх погодження в заказниках, як у випадку із заповідниками.

* * *

Підсумовуючи стислий аналіз проблем заповідної справи в Україні, слід підкреслити, що наявна мережа ПЗФ дуже фрагментована, має незначну площу та відсоток від площі України, і тому до цього часу не здатна в повній мірі виконувати покладені на неї функції охорони біотичного та ландшафтного різноманіття. Дуже загрозливою є тенденція комерціалізації заповідної справи, яка спостерігається в останні роки. Установи ПЗФ, особливо національні природні парки, поступово перетворюються в бізнес-установи, націлені на заробляння коштів будь-якими шляхами. Нажаль, це є не тільки результатом ініціативи на місцях, а й наполегливо стимулюється центральними органами влади. У той же час подальший розвиток мережі ПЗФ дуже ускладнився в умовах приватизації землі, а сучасні законодавчі, організаційні та фінансові механізми для цього ще не створені.

Проблеми ПЗФ Київської області

Всі загальні проблеми заповідної справи, перелічені в попередньому розділі, в повному обсязі мають місце і для ПЗФ Київської області. У цьому розділі ми фактично ілюструємо зазначені вище проблеми місцевими прикладами.

Однією з ключових проблем ПЗФ Київщини є винесення меж об’єктів у натуру. Попри наявність відповідних рішень Президента України та профільного комітету Верховної Ради України, в Київській області лише незначна частина територій ПЗФ має винесені

193