Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/32

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Природно-заповідний фонд Київської області



річки. Згодом, в 2010 році, Держуправління виступило з ініціативою створення в якості 1 черги НПП ландшафтного заказника «Зачарована Десна» за рахунок зазначених лісів. Проте і він досі не був реалізований.

Втім, основна частина площі проектованого НПП «Подесіння» на Київщині лишається розпайованими заплавними луками (пасовища і сіножаті). З певного періоду розпочались ініціативи щодо зміни цільового призначення земель та їх подальшого продажу під забудову, а отже існує загроза створення «другої Конча-Заспи» (дійсно, заплава Десни розміщена відносно Києва на північ, так само як і «Конча-Заспа», в заплаві Дніпра на південь від нього). Першою ластівкою стала історія будівництва котеджного містечка в районі дачних масивів «Зазим’я 15—17» у 2005 році біля с. Зазим’я. На той час власники дач з масиву, розміщеного поряд, організували потужну кампанію спротиву забудові в околицях села, вдавшись до перекриття доріг, судових позовів та активної кампанії в ЗМІ. Іншим випадком стало спорудження шляхом самозахоплення котеджного містечка «Рив’єра Любича» біля с. Соболівка Літківської сільради, того ж таки Броварського району. Завдяки нашим скаргам Державна екологічна інспекція опломбувала техніку та зупинила самовільне будівництво. Проте згодом «заднім числом» документація на право володіння земельною ділянкою була оформлена і подальші потуги як громадськості, так і постійної комісії з екополітики облради виявились марними.

Таким чином, більшість земель, що заплановані під створення НПП, є розпайованими, а частина взагалі надана в користування дачним кооперативам всупереч вимогам Водного кодексу України. Частково стримує забудовників лише те, що на Десні розміщено київський водозабір, а також існує заборона зміни цільового призначення паїв, наданих у заплаві для випасу худоби та сінокосіння. За неофіційними даними майже всі паї продані, і на їх території давно розроблені проекти забудови. Так, в ЗМІ можна знайти оголошення про продаж земельних ділянок (в т.ч. на території перспективного заказника «Острів Любичів») і навіть оголошення про «пошук партнера для спільного освоєння 800 га в заплаві Десни» (Журнал «Дом-Индекс» за травень 2009 р.). За нашими даними ці 800 гектарів якраз і є землями, на яких кількома роками раніше хотіли будувати нове місто.

Після того, як почалось активне просування ідеї створення

національного парку «Подесіння», селяни сіл Рожни і Пухівка

30