Сторінка:Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 5–9 класи. Українська література. 2017.pdf/71

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

особливості представлення творчості Т.Г. Шевченка в різних видах мистецтв.
Вивчає напам'ять: фрагмент (на вибір).

НЛ–1,2,3,4
Емоційно-ціннісне ставлення
Формування вільнодумної, національно свідомої особистості. Усвідомлення громадянської позиції людини.

2

Предметні компетентності
Учень / учениця:
виразно читає та коментує фрагменти поеми; визначає епізоди з ліричним, іронічним забарвленнями; коментує використання контрасту в поемі; пояснює узагальнену ідею твору та її актуальність.

Ключові компетентності
Учень / учениця:
висловлює судження про зв'язок творів Т. Шевченка із сучасністю; добирає самостійно джерела інформації для просування індивідуальним освітнім маршрутом.

НЛ–1,2,3,4
Емоційно-ціннісне ставлення
Усвідомлення важливості почуття солідарності з боротьбою інших народів за визволення від гніту; засудження загарбницьких війн, пропаганда неприйняття насильства, поневолення людей.

Тарас ШЕВЧЕНКО. «Кавказ»
Пристрасний відгук на тогочасну загарбницьку імперську політику. Продовження теми національно-визвольної боротьби. Узагальнена ідея поеми — неприйняття насильства, поневолення людей, осуд загарбницьких воєн.

МЗ: образ Прометея (міфологія). Історія України (гетьман Павло Полуботок).

МК: Якоб Йорданс. «Прикутий Прометей», 1640 (живопис).

2

Предметні компетентності
Учень / учениця:
розуміє культурні й політичні чинники, що спонукали поета до написання цього твору; виразно й усвідомлено читає твір, визначає і коментує його головну думку та особливості композиції, його різні настроєві інтонації; визначає і характеризує адресата послання.

Тарас ШЕВЧЕНКО. «І мертвим, і живим, і ненарожденним…»
Продовження теми «землячків» у посланні. Викриття конформізму значної частини української еліти. Засудження комплексу меншовартості, національного безпам'ятства та байдужості до рідної мови. Критичний перегляд національної історії задля перспективи її кращого майбутнього.