Сторінка:Про брацтво хрестителів або баптистів на Украіні (1893).pdf/10

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

зяд дуже сміливою новиною, бо тоді й римскі католики й реформати переслідували одні одних, а свіцкі уряди, царі й громади, змагались силою довести всіх своіх людей до однакових думок про віру. Ще двісті років тому назад, славний французкий католицкий епископ Боссюе писав, що шризнавати всім людім волю на віру се така дурниця, котру з усіх християн проповідують тілько баптисти та антітрінітаріі, тоб то такі, що не признають Тройці, а тілько одного Бога в однім лиці[1]. Через те хрестителів ще більше переслідували скрізь по Европі і навіть убивали уряди реформацкі, як і католицкі[2].

II. Баптисти по чужих сторонах.

Коли всі уряди европейскі гнали баптистів, то багато йіх виселилось у Новий Світ, в Північну Америку. Там англійскі баптисти заложили громаду Род-Айланд, котра стала потім одною із держав у Спілці Північно-Американскій. Ся громада була першою державою, що признала всім своім громадянам волю на віру, і рівне право людям усяких вір, як тепер се признано в усіх освічених державах Амери-

  1. Такі трінітаріі або унітаріі (що признають одно лице в Бога), були колись і в Польщі й на Украіні. Тепер між инчим є вони в Уграх, де йіх коло 60 тисяч душ у Семигородах або Трансільваніі.
  2. Про те, як колись скрізь переслідували людей за віру і як на решті по освічених сторонах настала воля на віру, — ми написали осібну книжечку Віра а громадксі справи.