Сторінка:Руска Рада. Ч. 4. Русини а Москалї. 1911.pdf/30

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

8. Мають скасувати ся всї несправедливі тягарі, драчки і данини.

Отсе славна україньска конституция. Ми Русини можемо гордити ся тим, що вже поверх 200 лїт тому, в ті часи, коли майже в цїлій Европі була тяжка панщина і неволя і коли по всїх европейских краях володїли абсолютно (необмежено) царі та королї з панами, — тодї у нас на Вкраїнї були такі розумні і свободолюбні та до народу прихильні люди, як Гордїєнко і Мазепа, що укладали такі розумні права і бажали дати нашій вітчинї подібний конституцийний лад, який настав у европейских державах що йно 100 або й менше лїт тому.

Зложивши таку конституцию, Гордїєнко і Мазепа злучили ся з Карлом XII.

Щоби відхилити нарід від Мазепи і від Гордїєнка — цар Петро І. видав манїфест до народу, де обіцяв скасувати всякі податки та тягарі і казав, що Мазепа злучив ся з єретиками (бо Шведи лютераньскої віри), аби знищити православну віру. До того цар Петро І. як голова православної церкви дав наказ епископам і попам оголосити по всїх церквах, що Мазепа виклятий із православної церкви. — Така царско-попівска комедія зробила на непросьвічений нарід велике вражінє. Нарід думав, що Мазепа і Гордїєнко справдї не мають що кращого до роботи, а хотять позбавити їх православної віри. А тим часом цар і попи умисне пустили між нарід такого тумана і роздор, аби нарід збаламутити. — Се по части і удало ся.

В роцї 1709. випала дуже остра зима і богато шведского війска вигинуло від голоду і холоду. До того україньскі селяни, підбурені царем і попами, не вірили Мазепі та прихилені обіцянками царя стали против Мазепи. Мала тілько часть розумнїйших Українцїв і Гордїєнко з Запорожцями пристали до Шведів.

Цар Петро І. зібрав із своєї величезної дер-