Сторінка:Сборник летописей, относящихся к истории Южной и Западной Руси 1888.pdf/146

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Року 1588. Максимилианъ, цесаръ христианский, подъ Краковъ зъ великимъ людомъ притягнулъ былъ, хотечи королемъ Полскимъ быти; а коли отъ Кракова оттягнулъ, подъ Бычиною поткнулся былъ и три лета у везеню седелъ. Тогожъ року и часу Жикгимонта швецкого на королевство полское обрано и короновано.

Року 1589 Татаре спаские (sic) подъ Збаражемъ кошемъ стояли и Струса подъ Баворовомъ забили. Тогдыжъ князь Константинъ Василей, воевода Киевский, заложилъ мѣсто Переясловле на старомъ селищи.

Року 1591 Голодъ великий былъ на Подоли и въ Руси: по шесть золотыхъ былъ корецъ жита.

Року 1592 Козаки Переясловле спалили.

Року 1593 Князь Василей подъ Пяткою козаковъ побилъ и присягли ему козаки, же вѣчными часы зъ нимъ не валчить; и на знакъ того звитязства казалъ накидать три ямы великихъ и казалъ пасыпати надъ ними три курганы великихъ, которые и теперъ стоятъ.

Року 1595 Татаре, Подгоре и Покуте звоевавши, черезъ Бескидъ до Угоръ пошли.

Року 1595 канцлеръ коронный изъ жолнерами полскими, до Волохъ утягнувши, волоховъ подъ кроля полского подвернулъ и Веремия воеводу у нихъ осадилъ.

*Року 1596 Была табурщина на козаки за Переяславлемъ о семой суботѣ. Панъ Жолковский былъ гетманомъ полнымъ; взялъ тогда Наливайка, славного козака и рицера, которого у Варшавѣ кроль казалъ на мѣдянуй кобылѣ возити. Тогды конецъ сталъ Наливайковой таборщины.

Року 1598 Штось было домы, костелы, вежи, церкви попереписовало (sic) надъ домниманіе полское. Тогожъ року быдло здыхало по Подолю и у Руси.

Року 1599 и 1600 быдло на голову здыхало.

Року 1600 Поляци зъ Мигалемъ у Волосехъ потребу мѣли и потомъ, поправшисе, Мигаля прогнали и землю Мултянскую подъ себе подбили.