Сторінка:Середъ выноградаривъ пивденнои Франціи.pdf/31

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

своею матиррю. Вси воны дуже ласкаво виталы насъ, якъ далекыхъ чужынцивъ, посидалы зъ намы за однымъ столомъ; и бидный швець Лубе, и пышный сильськый голова, и вбога вчытелька — вси поводылысь по-мижъ себе, мовъ блызьки товарыши[1], балакалы про выноградъ, про цины на выно, переказувалы одинъ одному всяки новыны зъ газетъ и часопысивъ. И ниде по цилому майдану, де гуляла не одна сотня людей, не чутно було ни сваркы, ани бійкы та лайкы; вси поводылысь ввичлыво, гарненько гулялы безъ усякого бешкету.

Мы почалы потроху розпытуваты вчытельку про шкильни порядкы. Вона вже восьмый рикъ вчытелюе, заразъ якъ скинчыла семынарію (де дывчата выучуються на вчытельокъ). Сама вона тежъ селянка; якъ скинчыла сильську школу, заразъ склала испытъ у вчытельській семынаріи. У Франціи не дають посады вчытеля безъ семынарьскои аттестаціи. — „Я люблю свою работу, хочъ вона и не лехка, казала вчытелька; диты сходяться рано, у восьмій годыни, и зистаються до 11½; тоди воны обидають, а писля обидъ знову сходяться о 2-й годыни и вчаться до четвертои. За се министерство выплачуе мени 1200 франкивъ (се на наши гроши буде 450 кар-

  1. По всій французькій земли вже бильшъ якъ сто литъ скасовани всяки прывелеи: тамъ и панъ, и селянынъ, и наймытъ — уси однакови горожане велыкои Республикы, вси мають право выбираты представныкивъ у народню раду. Часто въ министры або и въ президенты выбирають сынивъ зовсимъ простыхъ хлиборобивъ або ремисныкивъ.