Сторінка:Середъ выноградаривъ пивденнои Франціи.pdf/58

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

помищыкъ, навить и нисъ картоплею. И ихъ чымало выдно, оттакыхъ халамыдныкивъ.

Писля полудня люде сплять у поли, спочывають — такъ якъ и у насъ. Та хочъ-бы тоби де пидъ деревомъ, або що, — ни, просто такъ на сонци, хочъ-бы и до дерева недалеко. Та й то сказати: воно у ныхъ и не пече дуже, такъ якъ и въ Прованси — море недалеко. Тымъ то у ихъ въ литку холоднійше, а зимою далеко теплійше нижъ у насъ.

А потягъ усе наблыжаеться на захидъ. Отъ вже выдно и похыли дерева, и все въ одынъ бикъ, на схидню сторону — се видъ витру зъ моря. Ажъ чудно дывыться: кожне дерево, наче його велыкымъ витромъ прыгнуло, — и само похылене на бикъ и вси виты повернени на одынъ бикъ. Такечкы воны выростають, такечкы и стоять. Море вже зовсимъ недалеко. И копыци, — то булы копыци зовсимъ якъ у насъ, — а тутъ ихъ кладуть уже не такъ, а бокомъ, и вси снопы на одынъ бикъ, колоссямъ до сходу, щобъ витромъ не порозносыло. И земля вже не та: або писокъ, або земля зовсимъ сира, часомъ зовсимъ темна и вся засіяна маленькымы каминцямы та черепашкамы. Скризь ривчакы покопани и пороблено такъ, щобъ зъ горбкивъ вода у дощъ текла не туды, куды ій прыйдеться, а по ривчакамъ туды, куды треба хлиборобови.

Спытався я въ чоловика, що якось сивъ биля мене у вагони, якъ люде тутъ жывуть. А винъ и каже, що жывуть тутъ дуже велыкымы семьямы, бо тутъ семьи не диляться якъ у насъ, а такъ