Сторінка:Софія Русова. Дидактика. 1925.pdf/7

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Ми спинимося на загальному визначенню: Дидактика є наука, що вишукує при допомозі законів льоґіки та психольоґії найкращих способів переведення розумового розвитку.

Вільман, сучасний нам автор одної з найкращих дидактик, не називає її а-ні Unterrichtlehre, а-ні Wessenschaftlehre, а Bildungslehre, первісне значіння цього слова є — формування, надавання форм будьякому матеріялові; згодом ця тямка поширилася й на духові процеси. Тепер воно має значіння внутрішнього, духовного формування і в цьому розумінню протистоїть голому вченню або навчанню; таке формування (освіта), рівно як і навчання, вбірає поданий йому зміст, але йде воно вслід за голим знанням та вмінням, матеріял яких і перетворює в плоді духа, плодотворчі елєменти. Навчальний зміст кожної дисципліни є лише внесок до розширення знання, її ж формувальний зміст — додаток, що дає вона плястичній силі розума.

Учені можуть чимало й перезабути, тоді як добре сформовані розумові здібности лишаються, хоч і забуті вже давно засоби їх вироблення; тут уже це формування просякло цілу особу.

Сформування (освіта) повстає в наслідок праці самого субєкта над собою, а рівно і співпраці з иншими особами.

Одною з прикмет мистецтва самосформування є здібність вільного схоплювання духового змісту.

В такому сенсі ми й говоримо про розвиток сформування (освіти), про джерела змагань до нього.

Праця над сформуванням є рівночасно і індивідуальною, і соціяльною, бо та освіта, що її досягає особа, є її власним здобутком, але вона поділює її з иншими, а може й укупі з иншими й одержує.

Носієм освіти є завше якесь певне коло, або ж і ціле громадянство. Але тут треба розріжняти рівень освіти масовий, менше чи більше піднесений.

Хоч як відмінні ріжні ступні освіти, все ж у них можна розріжнити 3 елєменти: вміння, знання і загальний розвиток; і в цьому відношенню можна освіту назвати загальною, себто, такою, що містить у собі докупи зібраний усім потрібний зміст, тим то вона і протистоїть до фахового чи виїмкового навчання з покликання або за виїмковими здібностями.

І тут треба бути дуже обережним і уникати т. зв.

5

    ють високу вартість й допомагають людині вийти з темноти незнання до світла знання.