Сторінка:Софія Русова. Дидактика. 1925.pdf/8

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

півосвічености, що зачеплює людину лише поверхово, або приводить до малпування з модних зразків.

При визначуванні освіти виступає і спорідненість між навчанням і вихованням. Ті загально вартні елементи, що становлять матеріял освіти, і що їх виховання дає людям увласніти, стоять дуже близько до основного житєвого змісту.

Виховання має також подвійний напрямок: моральне сформовування і помножіння скарбів культури, яке покривається з поширенням освіти, що так само має бути тільки їх накопиченням. Одначе між вихованням та освітою є велика ріжниця: одна будується головно на волі та на нахилах, друга на діяльности розуму, перша на моральній, друга на духовній асиміляції.

Праця виховання находить своє розвязання з ростом розсудку, праця образования через усе життя. Суть виховання ясно визначується в формах родинного та громадського життя, в соціяльній диференціяції та у звичаях громадянства.

Суть освіти в першу чергу залежить од розумової діяльности, що виявляється в мові, в вірі, науках, мистецтві, і що постійно розвивається. Школа і зявляється комплєксом освітної праці — кристалізованим ядром освітних інституцій. Коли зібрати визначення до купи, то можна суть освіти пояснювати як комплєкс установ, інституцій і засобів, що допомагають особі засвоїти загальновартне знання, умілість поглядів, як плодоносні елемєнти духового життя й осягнути певних ступнів розвитку духово-моральних здібностей.

Чи заслуговують обидві ці дисципліни — і Дидактика й Педаґоґіка — наукового досліджування як і решта наук, що кермують иншими сферами людської діяльности?

Звичайно кажуть, що де нема правильного єднання між соціяльним та індивідуальним розумінням виховання та освіти, там загрожує обом наукам скорочення та соглашеня.

Як що збільшується інтерес до колєктивної освіти в цілях асиміляції знання, тоді повстає напрям ставити на перше місце освіту, в якій вже закладені певні творчі форми орґанізованої праці, вважати виховання додатком до освіти і, таким чином, Педаґоґіку признати залежною від Дидактики. А якщо головним завданням для індивідуума визнати виховання, як унутрішне формування відповідно до будьякого поставленого ідеалу, то тоді пов-

6