Сторінка:Софія Русова. Мої спомини. 1937.pdf/129

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

дають, чи з льоху чи з комори«. Коли Скадовський возив нас по своїх необсяжних степах, я завжди казала йому, що він »скитський цар«, оточений колишніми скитськими скарбами, які він так уміло здобуває зпід землі.

Любив він улаштовувати великі свята. Одного разу якось я сказала, що дуже люблю заходи сонця в степу, але ніколи не бачила сходу сонця. — Це дуже легко вам показати, відповів Г. Л., і в неділю зорганізовано справді царську гулянку. На великій шаланді з готовими запасами всякої їжі, з ковдрами, вирушили ми, разом душ 15, спершу озером-плесом, далі річкою Кошовою, щоб у полі й ночувати. В веселих розмовах, співах непомітно пройшов день, частина ночі — короткої літньої ночі, і скоро сонце поволі стало здійматися з далекої імли над нашим чудовим степом. Стоячи на могилі, стежили ми за його промінястим сходом і якось ціла історія цього розкішного степу проходила в нашій уяві. Георгій Львович добре її знав і показував нам ріжні села й хутори на обрії та розказував їхнє історичне життя.

В мене тоді було велике горе: мій брат вже цілком збожеволів. Але що це божевілля було зовсім тихе, то він жив у мене. Стан його краяв мені серце, і приязнь Скадовських та дружнє співчуття були для мене великою втіхою. Немало гарних хвилин пережила я на їхньому бальконі над самим озером, або за їхнім гарним фортепіяном.

Тоді саме почали при одеському університеті робити спроби прищеплювання сибірки вівцям способом Пастера. Всі великі власники овечих отар дуже зацікавилися цими спробами. Георгій Львович мав у себе ветеринарну лябораторію, цілком науково споряджену. Працею в тій лябораторії кермував молодий учений з харківського ветеринарного інституту, асистент відомого харківського бактеріольоґа, Шелашников. Він дуже зацікавився винаходом Пастера. З одеської лябораторії спровадили сироватку сибірки і потроху, дуже обережно розпочали експерименти. Цим дуже зацікавилось херсонське й таврійське земства, але саме тоді сталася страшенна катастрофа з цим прищеплюванням.

Один із найбільших власників Херсонщини, Панкіїв з Каховки, що мав мільйони овець, захотів спробу-