Сторінка:Старі хати Харкова. 1922.pdf/13

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

З окола хата здається ще міцною, але у середині дуже занехаяна. Зараз мешканці живуть лише в кімнаті, в хаті-ж держать свиней та курей. В хаті наслано широкі „нари“ у два поверхи, бо один час в ній жили робітники. Комора чисто вимазана, побілена, з закромом. Хата поставлена у дворі з відступкою на 4.25 м. від вулиці ближче до правої межі; причілком, орієнтованим на південь, вона дивиться на вулицю. В палісаднику перед причілком ростуть старі жовті окації. Зараз хата з вулиці закрита високим парканом так, що видно лише стріху, раніш же замісць паркану був невисокий плетений тинок. За хатою вглиб двора стояв раніш хворостяний хлів, а за ним починався город.

На плані бачимо: хату, кімнату, комору з закромом та піддашок на трьох сішках. Хата — рублена з дубових брусів та пластин (0,12—0,14—0,16—0,18 м.) в замок з остатком. Зруб виведено по одвісу. В кутках він ще кріпкий, в прольотах же його виперло до 0,04 м. Підвалини затоплено в землю. На чому вони лежать — чи просто на землі, чи на стоянах — не вияснено. Кімната теж рублена, трьохстінна. Прольот між кімнатою та хатою закрито піччю і лише вгорі над піччю продовжні стіни кімнати зтягнуто трьома брусами. Сі бруси, пропущені впоперек цілої будови, вяжуть крім того ще сінешні сіни й піддашок; в них же врубано сволок кімнати. Комора — хворостяна плетена всторч, сіни сторчові з пластин. Раніш хату кругом обперізувала дощата призьба, зараз її немає, розсунулась. Підлога — земляна, в кімнаті вище на 0,08 м. ніж в сінях та хаті. Стеля з обаполів та дошок (товщина 0,05 м.) наслана щільно по сволокам. Сволоків у хаті два (0,20✕0,20 м.) з фасками; в кімнаті — один; в сінях — два, по-під стінами вподовш піддашку, що вказує на пізнійше походження стелі у сінях. Покрівля — чотирьохсхила соломина, дуже побита горобцями й вивітрена. З чола зверху натрушено нової соломи в начос. Оглядаючи покрівлю з горища, бачимо, що місцями вподовш схилів під соломою лежить очерет, а місцями й хворост. Крокви (d=0,15—0,14 м.) розставлено на віддаленні 1,20—1,35 м., повязано бантинами й обшито латами (d=0,06 м.). Сполучено крокви під кутом в 95° (без піддашку при тій же висоті покрівлі кут був би = 90°). Причілковий залом од вулиці дає 47°, а протилежний 52°. Напуск стріхи з причілку (0,85 м.) піддержується брусом, врубаним в випуски ощепин; з чола (1,00 м.) держиться на прогоні, підпертому 3 сішками; з останніх боків (0.40 м.) стріха піддержується кінцями кроков. Обмазана хата (зруб) глиною, зовні по рештовці, з середини — просто по дереву. Вікон в хаті пятеро — три з причілку, два на чоло; рями на 6 шиб. В кімнаті вікон двоє, по одному в кожній надвірній стіні; одне з них з відсувною кватиркою. Двері хатні — 1,65✕0,84 м.  кімнатні 1,49✕0,74 м., зовнішні 1,62✕0,75 м. Піч в хаті вариста, невелика, обложена білими кахлями помазаними зверху крейдою; без сумніву — перероблена; перед нею згодом зроблено плиту. В кімнаті зараз також плита. Стеля й стіни (з окола й середини) зараз білі, мазані крейдою. Долівка глиняна. Сішки на піддашку круглі з „подушками“ вгорі. Підстрішні бруси з чола й причілку помережані лиштвою; одкоси випущених кінців ощепин з причілку оздоблені проритими доріжками: один простовісними рівнобіжними, другий — ламаними. Налишники на вікнах вгорі закінчуються гребнем, а внизу зубцями.


Проаналізувавши кресленики, помічаємо: чотирьохкутний абрис плану дає відношення сторін 2:3; для хати в ньому виділено половину (точніше — на товщину 1 бруси більше); остаток ділиться пополам: одна половина відходить під кімнату, а друга — під сіни з коморою. Відношення довжини комори до сіней — по чолу — 2:3. На піддашок припадає ⅛ загальної ширини плану. Просвіти вікон дають відношення ширини до вишини 2:3, а