Сторінка:Старі хати Харкова. 1922.pdf/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Хата по Заіківській вул. під ч. 39.[1]

належить Хомиченку, котрий здає її мешканцям. Вона дуже занехаяна — обмазка облупилася, надвірня стіна сіней похилилась на двір і підперта підпіркою; стіни кімнати зовсім розібрані; покрівля над сіньми та кімнатою завалилася; частина кроков попадала на стелю, а деяких і зовсім немає. В лівій половині хати ще живуть, права-ж — пустка і тут піч напів-розвалена, над піччю в кутку дірка (бо зруб розійшовся), димарь похилився на хату; під його вагою сволок переломився так, що довелось підперти його дрючками (перед тим він був уже підпертий стовпом).

Встановити, коли й ким (майстер) вона була збудована, не пощастило. Так само не пощастило вияснити пізнійшу історію хати (добудови, перебудови). Можна лише зазначити, що на будову хати у двір було вжито дерево з якоїсь старійшої хати, бо один з брусів у зрубі — помережаний різьбленою лиштвою — раніш був підстрішним. Зруби обох половин не повязані з сіньми та кімнатою, а поставлені впритул (се з'явище ми помічаємо майже на всіх хатах в Харькові), а через те трудно вирішити, чи були всі зруби виведені зразу й поставлені впритул лише через те, що не було відповідної довжини дерева на всю довжину хати, чи маємо тут справу з пізнійшими добудовами та перебудовами.

Хата — чотирьохкамерна: дві хати, кімната та сіни. Північним причілком виходить вона на вулицю, чолом орієнтована на схід. Стіни в обох хатах рублені з брусів та пластин у замок з невеликим остатком, коло 2,50 м. заввишки. Обидва зруби стоять на стоянах. Надвірня сінешна стіна та переборка між кімнатою виведені з пластин (лежма) забраних у шукли. Як були зложені надвірні стіни кімнати, не знаємо, бо від них лишились лише рівчаки в землі. Підлога всюди земляна. Стеля в обох хатах наслана з дощок по сволоку (0,18✕0,21 м.); сволоки лежать на причілкових та порогових стінах. В сінях стелі не бѵло; в кімнаті, судячи по гніздам, були три сволоки — один середній і два бокових. Вкрито хату соломою, без острішків, на чотирі схили; сніпки клались колосками вниз. Стріха винесена перед стіною з причілку (од вулиці) на 1,00 м. і піддержується сволоком та виступаючими кінцями верхніх вінців зрубу, поверх котрих вподовш причілку покладено помережаний лиштвою підстрішний брус. Випуски ощепин і край сволока оброблені різьбою. З останніх боків напуск стріхи (0,50—0,45 м.) піддержується кінцями кроков. Причілкові крокви (на обох причілках) закріплені під кутом в 51—52° до стелі, останні пари кроков сполучені під простим кутом при вершині й під 45° до стелі. Крокви, бантини й лати зроблені з кругляків. Призьба од вулиці — з двох дошок (товщ. — 0,03 м.) забраних в шулки, набита землею і зверху вкрита такою ж дошкою. З чола призьба зберіглась лише при хаті у двір — в одну дошку; останні части стін — без призьби. Зовні хата обмазана по рештовці глиною і зверху побілена крейдою, з середини мазана просто по дереву і теж побілена. Раніш стіни синилися (крейда з синькою). Вікон в кожній хаті по четверо — двоє на чоло та двоє з причілку. Вікна невеликі й прорізані низько (0,60—0,50 м. від підлоги). Всі вікна з одинарними віконицями (тепер од-

  1. Обміряна й описана в 1920 р.; після того скоро була розібрана. Див. табл. І—III, рис. 1—6.