Сторінка:Степан Рудницький. Українська справа зі становища політичної ґеоґрафії. 1923.pdf/246

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

також експанзія російської держави. Цеж знаменна річ, що перші Москалі пішли слідами північних Американців, побудували трансконтинентальну сибірську залізницю й початки залізничих ліній, що мали сполучити побічні моря Атлантійського океану з Індійським океаном. Теперішні проєкти: Кеп–Каїро, Каїро–Індія, Берлін–Багдад, це нічого иншого, як ріжні вислови одної думки — трансконтинентальної лучбової тенденції.

Світова лучба має дивний наклін: вертати не раз по вікових перервах до своїх давніх шляхів. Коли трансконтінентальна тенденція лучби в Східній Европі й в Орієнті прийме реальні форми, мусять старі сухопутні шляхи з Европи через Передню Азію до Індії й Китаю знов віджити й без сумніву знов дійти до великого значення. Вониж дають найкоротшу сполуку поміж двома найважніщими й найгустіще заселеними областями нашої планети: Европою й монсуновими краями Азії.

Ця обставина є справою найбільшої ваги для всіх держав і економічних областей Европи. Тут іде річ про старезну систему головних шляхів світової лучби, що довга на тисячі кілометрів, що служила людям уже кілька тисячліть, і тягнеться