Сторінка:Степан Рудницький. Українська справа зі становища політичної ґеоґрафії. 1923.pdf/254

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Хто обізнаний бодай поверховно з морфолоґією й потамолоґією Східної Европи, зрозуміє, що цей плян є для нинішньої техніки дуже легкий до виконання і по утворенню української держави, зглядно балтійсько-понтійської федерації, дає морським державам Европи величезні користи. Побічний канал Самара–Донець був би найкоротшим полученням понтійсько-балтійського каналу з понтійсько-каспійським і причинивсяб незмірно до кращої експлоатації мінеральних скарбів Донеччини.

Як бачимо — утворення української національної держави мало би велике значіння для світових шляхів морської лучби.

Таке саме, а може ще й більше значіння мусілаб мати самостійність України для сухопутніх шляхів з Европи до Індії й Китаю.

Дотепер підлягав цілий жмут цих шляхів непереможному впливові російської імперії й її велитенської сухопутньої армії. Колиб ця імперія мала бути знов відбудована, вона знову нестерпним тягаром заважить на цих сухопутніх шляхах, саме в згаданім черені Передньої Азії.

По позитивнім рішенню української справи, новоутворена українська держава, саме своєю територією захистить, як найкраще, цілу західно-східну лучбову систему