Сторінка:Степан Рудницький. Українська справа зі становища політичної ґеоґрафії. 1923.pdf/77

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

чоловіка. Як можна говорити про конечність панування Москалів над Українцями з кліматичних причин, коли зимова температура в Київі низша, як у Гаммерфесті (найдалі на Півночі положене місто на землі!), Стокгольму, Крістіянії, коли одеська зима морозистіща, як лондонська, берлінська, віденська, навіть краківська. А липень у Москві тільки на ½ ступіня Цельзія холодніщий, ніж у Київі!

Політична перевага Московщини над Україною мала цілком инші причини — ніяк не кліматичні. Навпаки, саме південна своїм положенням і кліматом Київська держава здобула й орґанізувала державно цю територію, що нині її займає московський народ. Не Московщина зробила конець першій українській державности, а татарське лихоліття. Навіть українська гетьманська держава XVII-го й XVIII-го століття не була Московщиною підбита, а поволі розкладена.

В останню чергу звернемося до політично-ґеоґрафічного значіння ростинного і звіринного світу України. Вони є в своїй суцільности випливом усіх инших природних условин краю і головною основою істнування й способу життя його населення.

Велике багатство ростинного й звіринного світу два рази протягом історії пособило