Перейти до вмісту

Сторінка:Сціборський Микола. Сталінізм. 1942.pdf/13

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

одним махом хотів знищити старі форми суспільного існування, ввесь духово-психолоґічний уклад життя, змінити уяву про людину, мораль, дійсність і будучність… Він змагав зокрема не лише до усуспільнення всіх засобів господарської продукції та знищення приватної власности, але й до цілковитого зрівнання всіх людей у життєвому побуті та потребах.

Як бачимо, комунізм ставив перед собою величезні завдання! Зо становища засад соціялістичної доктрини — він був послідовний. Проте в практиці цей суспільний лад міг бути здійснений не через саме формальне встановлення відповідної устроєвої системи, але хіба при умові цілковитого переродження людей.

Просякнений справді містичною вірою в свою історичну місію, опянілу від успіхів перших перемог — московський большевизм не роздушував над труднощами. Він увесь творив із себе волевий, фанатичний порив у будучність. З такою настановою довелося йому вперше криваво зударитися з реалізмом життя…

Виходячи з заложень марксизму, большевизм ставив собі завдання створення інтернаціонально-бездержавного й безкласового соціялістичного суспільства. В протилежність до офіційної соціял-демократії, що, визнаючи ці самі засади в теорії, зрезиґнувала з них у практиці та послугувалася супроти капіталізму опортуністичною тактикою еволюції — комунізм хотів здійснювати їх негайно, терористичними методами соціяльної революції. Терен Росії, де він опанував владу, був для нього спочатку тільки