Сторінка:Сьвяте письмо Старого і Нового Завіту.pdf/786

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка ще не вичитана

774

Книга пророка Даниїла 5.


КНИГА ПРОРОКА ДАНИЇЛА 5.

присмирити тих, що ведуться гордовито.

Голова 5.

Царь Валтасар справляв раз великий бенкет задля тисячі вельмож своїх і перед очима тисячі пив вино.

 2. Напившись вина, Валтасар звелївпринести золотий та срібний посуд, що Навуходоновор, його батько, виніс був з Ерусалимського храму, щоб пили з нього самий царь, його вельможі, його жінки й його наложниці.

 3. І поприношено 80Л0ТИЙ посуд, щобув забраний з сьвятинї, з дому Божого в Ерусалимі; і пили з них царь, його вельможі, його жінки й його наложниці, —

 4. Пили вино й славили богів голотих і срібних, мідяних, залізних, деревяних і камяних.

 5. Саме в ту годину показались палці наче людської руки й писали навпроти сьвічника на вапнї стїни царської палати, й бачив царь частину руки, що писала.

 6. Тоді змінився царь на виду свойму; його думки затрівожили його, його крижі ослабли, а коліна його почали вдаряти одно об друге.

 7. 1 кликнув царь голосно, щоб привели мудреців, Халдеїв та віщунів, і став царь говорити й сказав мудрецям Вавилонським: Хто прочитав се написане й виложить менї, що воно значить, того вберуть в пурпур, і золотий ланцюг буде на шиї в нього, і буде третім князем у царстві.

 8. 1 ввійшли всї цареві мудреці, алене могли прочитати написаного та й виложити цареві значіннв того.

 9. Царь Валтасар влякався ще гірше,й вигляд лиця його змінився в нього, та й вельможі його потрівожились.

 10. Цариця ж (мати) 8 причини того, що лучилось цареві й вельможам його, ввійшла в горницю бенкету; й почала говорити цариця та й сказала: Царю! жий по віки! нехай не лякають тебе твої думки, й нехай не зміняється вигляд лиця твого.

 11. Є в твойму царстві муж, що вньому дух сьвятого Бога; 8а часів панотця твого знайдено в ньому сьвітло, розум і мудрість, схожу на мудрість богів, і царь Навуходонозор, твій панотець, поставив його головою над віщунами, чарівниками, Халдеями та ворожбитами — сам панотець твій, царь,

 12. Бо в ньому, в Даниїлї, котромуцарь змінив імя на Валтасара, знайдено високий дух, 8наннє й розум, спосібний викладати сни, відгадувати загадкове й розвязувати помотане. Так нехай покличуть Даниїла, він скаже, що се значить.

 13. Тодї введено Даниїла перед царя, і царь почав говорити й сказав до Даниїла: Чи ти Даниїл, один із полонених синів Юдейських, що їх панотець мій-царь привів І8 Юдеї?

 14. Я чув про тебе, що дух Божийв тобі й сьвітло, й розум і велику мудрість внайдено в тобі.

 15. От приведено до мене мудреціві чарівників, щоб прочитати оце написане й сказати, що воно значить; але вони не вміли витулкувати мені сього.

 16. А про тебе я чув, що ти можешсказати вначінне й ро8вя8ати замотане; то ж коли можеш прочитати оце написане й сказати менї значіннв того , то будеш убраний в пурпур, і золотий ланцюг буде на твоїй шиї, і станеш третім князем у царстві.

 17. Тодї відповів Даниїл і сказав доцаря: Подарунки твої нехай зіста* нуться в тебе й почестї віддай кому иншому; а написане я цареві прочитаю та й, що воно значить, я йому витулкую.

 18. Царю! Всевишній Бог дав твоііму панотцеві Навуходонозорові царство, величність, честь і славу.

 19. Перед величністю, яку він давйому, всї народи, племена й язики дрожали й боялись його: кого хотїв, він убивав, а кого хотїв, 80ставдяв живим; кого хотів, підвисшував, а кого хотїв, понижував.

 20. Але як його серце згорділо, і дтхйого скаменів у бутї своїй, став він стручений з свого царського престолу і втратив свою славу,

 21. 1 вилучено його зміж синів людських, серце його стало схоже на зьвіряче, і він жив з дикими ослами;