Сторінка:Терлецька З. Українські страви (давні приписи з Галицької України).pdf/137

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

для хліба. Бабки потребують спеціяльної високої форми.

Для печення булок чи рогаликів вживаємо листа (бляхи) розміру 16 x 12”.

Приписи подані на 6-8 осіб.

 
Крихке печиво
 

Цей рід печива дуже потширений завдяки тому, що воно легке до виконання. Його складники — це борошно, товщ, цукор, жовтки, часом сметана. Борошно і товщ дають майже в однаковій кількості. Тому крихке печиво має велику кальорійну вартість.

Приладження крихкого тіста нетрудне. Звичайно треба борошно пересікти з товщем на стільниці, а жовтки — здебільшого варені — додати, перетерті через сито. Тіста не вимішується докладно, а лиш так, щоб получилось. Піч на крихке тісто мусить бути сильно розігріта. Пекти треба коротко й на сильному вогні до 400 ст.

Сюди належить також пів-крихке тісто. Тут є зменшена кількість товщу, зате малий додаток сметани і порошку до печення. Яйця додається сирі.

До крихкого тіста зачислюємо також напів листковане (пів-французьке) тісто. Кількість товщу ще менша, як при пів-крихкому і цей брак заступає сметана. Тісто треба заробити напередодні і лишити у нормальній температурі на 12 годин. Внаслідок ферментації, що відбулася в тому часі, гази підносять частинки тіста під час печення і спечене тісто листкується.

 
Листковане тісто (французьке)
 

Складники цього тіста — борошно, товщ і невеликий додаток яєць чи сметани. Через відповідне складання, розкачування і охолоджування тіста твориться по спеченні багато наверствувань, тоненьких, як листки паперу, що є характерне для цього печива. Складну техніку його виконання подаємо при приписах.

Печиво з листкованого тіста є дуже вибагливе і дає делікатні печені вироби.