Сторінка:Труди Інституту зоології та біології. Том. XVI-XIX. 1937-1938.pdf/185

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

окремі випадки. Треба лише зазначити, що різниця між хрящами Triton, Hyla та аксолотля безперечна. Ядра в Triton менші, ніж в аксолотля, хрящові капсули відносно ядер більші. Цю різницю добре видно на фотографії при великому збільшенні (рис. 1). Різниця між хрящовою тканиною Hyla та аксолотля (ксенопластика) ще яскравіша. Ядра Hyla значно менші від ядер аксолотля, а хрящові капсули, навпаки, відносно значно більші. Цю різницю ми бачимо на фотографії, зробленій при великому збільшенні з препарата в випадку С-53 (рис. 2) якраз у тому місці, де обидва хрящі зростаються. Праворуч тягнеться вузька смуга імплантованого хряща, а ліворуч лежить широка маса притягнутого від невральних дуг хряща хазяїна. У аксолотля ядра відносно великого розміру, а хрящові капсули відносно малі; тому ядра майже завсім заповнюють капсулу. Тільки в старих клітинах капсула буває більша, але тоді видно дегенерацію ядра.

Переходжу до опису окремих випадків.

№ 194, рис. 3. (Зафіксовано на 58 день після операції). Трансплантацію зроблено на 6-й сегмент. Трансплантат міститься на рівні хорди. Спинна мускулатура в верхній частині збереглась. Лабіринт добре розвинувся, є нервовий епітелій, навіть ductus endolymphaticus. Коло поверхні трансплантата, оберненої до невральних дуг, міститься хрящ, що обгортає лабіринт подібно до капсули; хрящ цей, безперечно, пересаджений. З латерального боку від лабіринту знаходиться хрящ з матеріалу хазяїна. Він нагадує формою ребро і не повторює поверхні лабіринту. Я гадаю, що цей хрящ утворився з аксіальної мезенхіми, яка під час операції була відірвана від нормального місця і попала назовні від трансплантата. Таке відривання мезенхіми траплялося і в інших випадках.

№ 250, рис. 4. (Зафіксовано через 56 днів після операції). Трансплантацію зроблено на 5-й сегмент. Слуховий пухирець під час операції був пошкоджений. Трансплантат міститься на рівні хорди, але далеко від неї, отже й від джерела аксіальної скелетогенної мезенхіми, під самим епітелієм. Лабіринт погано розвинувся, малого розміру, зовсім не розчленований на відділи; мало чутливого епітелію. Не зважаючи на поганий розвиток лабіринту, від дуг хребців хрящ росте вбік трансплантата і вздовж його верхньої поверхні, але не розпластується по цій поверхні, а утворює товсту масу хряща, що нагадує собою могутнє реброподібне утворення. Увесь цей хрящ збудований з тканини хазяїна, при чому маса хряща на оперованому боці значно більша, ніж на протилежному. На препараті видно, що хрящ біля трансплантата до самого часу фіксації наростав назовні. Це можна розуміти тільки так, що слуховий пухирець не лише притягає до себе аксіальну мезенхіму, а й викликає її проліферацію.

№ 275, рис. 5. (Зафіксовано через 44 дні після операції). Пересадку зроблено на 5-й сегмент. Трансплантант досягає великого розміру, але не поділений на відділи. Є зв'язок з нервовою системою. В бік трансплантанта від тіла хребця проліферувала велика кількість хряща. Цей хрящ росте по поверхні лабіринту, але не утворює не тільки капсули, а навіть і сплющеної форми хряща.