Перейти до вмісту

Сторінка:Тутковський. Узбережжя ріки Уборти. 1925.djvu/134

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ликий Луктин і Козел та болотом Липиця існують подекуди виступи каміння, що дослідити їх улітку не було можливости. Ще далі на північний захід, на островах полей на південь від села Глушкевичів, згідно з ласкавим повідомленням професора Е. В. Оппокова, стостережено невеликі, приземкуваті, заокруглені через звітрювання скиби каменя, що мабуть теж являють собою виступи кристалічної породи (вони знаходяться трохи на південь від широти урочища Кривульки, див. § 204).

§ 326. Нівелюванням західньої експедиції для висушування болот визначено в північно-західній околиці села Хочина такі абсолютні височини: в урочищу Гаврилів Лісок 70,7 сажня (№ 9, стор. 108; № 58, стор. 40, під № 862); в урочищу Над-В'юнищем 72,5 сажня (№ 9, стор. 106; № 58, стор. 40, під № 863); в урочищу Великий Луктин 74,5 сажня (№ 9, стор. 108; № 58, стор. 40, під № 864) і в урочищу Пошельниця 70,1 сажня (№ 9, стор. 108; № 58, стор. 40, під № 865). В названих болотяних і лісових урочищах, згідно з переказовими відомостями, знаходиться значне число великих полісинтетичних і одиночних польодовикових барханів, що більшість їх зазначена більш-менш виразно і на трьохверствовій військово-топографічній мапі, як виразні риси рельєфу; усі вони орієнтовані отворами своїх дуг, згідно з законом гесперотропізму, на захід; такі бархани існують, наприклад, біля броду В'юнище, в урочищах Над-В'юнищем, Малий Луктин, Козел, Гримяч-Гора, Піджердища, Бороховище, Наталицька Гора і инш.; на превеликий жаль, усі ці місця улітку цілком неприступні для дослідів унаслідок грузьких болот.

 
2. Друга частина течії ріки Уборти (від околиці села Копища до гирла).

а. Правобережжя.

§ 327. Обширі, безрадісні, надзвичайно монотонні болота супроводять правий беріг ріки Уборти нижче села Копища на дуже довгому протязі, але геологові доводиться проте пильно простежувати їх, щоби не оминути хоч деяких можливих відслонень. Других берегів ріки тут не видко (вони спливаються з цими болотами) і відслонень на значному протязі зовсім не знайдено. Невеличка річка Блучин, що впливає до Уборти з правого боку (№ 54, стор. 91, під № 152), має усюди низькі, торфові береги.

Навпроти села Милашевичів на деякому віддаленні на південь від правого берега ріки Уборти з'являються значні, видатні у рельєфі (і тому зазначені на трьохверствовій військово-топографічній мапі) польодовикові бархани, що, на жаль, знаходяться серед неприступних улітку для дослідів обширих і грузьких болот. Згідно з переказаними відомостями, ці бархани збудовані з чистого, сипкого піску; вони численні, мають досить значні розміри і належать почасти до одиночних, почасти до полісинтетичних барханів; як видко з розпитів, з побіжних спостережень (через бінокль) і з топографічних зазначень на згаданій