мало спочиваючих, одиночних, підковуватих у плані польодовикових барханів. Я мав можливість дослідити тільки три з числа тих барханів, що були найближчі й приступні. Скрайній західній бархан знаходиться на віддаленні трохи більше ніж три верстви на схід від річки Плотниці; на півверстви на схід від нього знаходиться другий бархан, а приблизно на півверстви на північ — третій. Перші два бархани симетричні і мають типову підковувату форму у плані і невеликі розміри: кожна з їх галузів є 0,3 до 0,4 верстви завдовшки, а голови цих барханів 7 або 8 метрів заввишки над болотом. Третій бархан знаходиться вже у полудневій частині урочища Погоріле: він теж симетричний, але відрізняється своєю формою майже правильної півокружности і розмірно великими розмірами; кожна його галузь є три чверті верстви завдовшки, а відносна височина голови виносить 11 метрів. У всіх описуваних польодовикових барханів план виявлений ще дуже виразно і отвори дуг орієнтовані незмінно на захід, згідно з законом гесперотропізму. Дуже різко виявлений тут теж контраст між стрімкими західніми схилами барханів (до 20°) і розмірно положистими східніми їх схилами (до 11°). — Инші сумежні бархани були неприступними і залишилися недослідженими, але гесперотропізм їх було добре помітно і на віддаленні; деякі з них, здається, утворюють полісинтетичний комплекс (в урочищу Погорілому).
§ 335. Течія річки Плотниці і далі супроводиться чималим числом польодовикових барханів, що улітку неприступні для дослідів за-для грузьких болот, але добре відомі місцевим мешканцям, що бувають там узимку, а частина цих барханів зазначена і на трьохверствовій військово-топографічній мапі (в урочищах Плесковщина і инш.). Поблизу гирла річки Плотниці на лівому її березі, на віддаленні біля одної верстви на захід, знаходиться досить великий, одиночний, симетричний серпуватий у плані бархан. Отвір його дуги звернутий, згідно з законом гесперотропізма, на захід. Кожна з його галузів є майже одну верству завдовшки; відносна височина голови досягає 19 метрів. Західній схил бархана стрімкий (до 21°), а східній розмірно положистий (до 12°). Увесь бархан збудований з сипкого, жовтого, дрібнозернястого, чистого безнаметньового польодовикового піску і здебільшого задернований, почасти зарослий лісом і перебуває у спокійному стані.
§ 336. Нижче гирла річки Плотниці правий беріг ріки Уборти геть аж до гирла річки Свидівки, всупереч лівому берегу (див. далі, §§ 421-422) залишається усюди дуже низьким, болотяним, без природніх відслонень. Підчас моїх дослідів будовано було гать для млину навпроти села Веслинного; тут на правому березі порозкидані неправильні, приземкуваті горбки алювіяльного піску, що заросли вербою; в горбках зроблено було чимало ям до півтора метра завглибшки; в ямах під верствою алювіяльного піску видко було сірий алювіяльний суглинок. За весняного водопілля увесь правий беріг буває затоплений