Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 1 (2009).pdf/165

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

забезпечуючи дипломатичне представництво спільних інтересів при європейських дворах та у важливих портах. Кольори Г. (білий і червоний) й сьогодні використовуються у гербах багатьох колишніх ганзейських міст. Вже в наші часи (1980) у м. Цволле було засновано т. зв. „Нову Ганзу“ як „транскордонне життєво-культурне співтовариство міст“. Метою цієї організації є підтримка торгівлі і туризму і щорічне проведення в одному з колишніх ганзейських міст „ганзейських з’їздів нової доби”.

Літ.: Quellen zur Hanse Geschichte / Rolf Sprandel (Hrsg.). – Darmstadt, 1982; Bracker J. (Hrsg.). Die Hanse – Lebenswirklichkeit und Mythos, 2 Bd., – Hamburg, 1989; Торгівля на Україні XIV - середина XVII століття. Волинь і Наддніпрянщина. Актові джерела. – К., 1990; Ziegler U. Die Hanse: Aufstieg, Blütezeit und Niedergang der ersten europäischen Wirtschaftsgemeinschaft. – Bern, 1996; Подаляк Н.Г. Ганза: Мир торговли и политики в XII-XVII столетиях. – К., 1998; Dollinger Ph. Die Hanse. – Stuttgart, 1998; Daemel E. Die Blütezeit der deutschen Hanse, hansische Geschichte von der zweiten Hälfte des vierzehnten bis zum letzten Viertel des fünfzehnten Jahrhundert. – Berlin, 2001; Hammel-Kiesow R. HANSE. – München, 2004; Гуржій О.І. Деякі проблеми становлення купецького стану в Україні. – К., 2004.

О.М.Горенко.

Генеральна асамблея Організації об’єднаних націй – один із головних органів Організації Об’єднаних Націй, який визначає її політику. До складу Асамблеї входять усі держави-члени ООН. Кожна держава має однаковий з іншими правовий статус. Діяльність ГА ООН регулює Статут ООН. Пріоритетними напрямами у її роботі є міжнародне співробітництво з підтримання миру та безпеки, роззброєння, соціального, економічного і національно-культурного розвитку всіх держав, охорони довкілля. Згідно зі Статутом, ГА здійснює важливі повноваження щодо внутрішнього життя ООН: обирає непостійних членів Ради Безпеки та членів Економічної і соціальної ради, спільно з Радою Безпеки – суддів Міжнародного суду, призначає Генерального секретаря, приймає до ООН нових членів, схвалює бюджет ООН, контролює її фінансову діяльність, розглядає щорічні звіти про роботу всіх органів ООН та її спеціалізованих установ. Рішення з найважливіших питань приймаються більшістю у дві третини голосів присутніх і тих держав, що беруть участь у голосуванні. Основна форма діяльності ГА ООН – щорічні чергові сесії. На вимогу Ради Безпеки чи більшості членів ООН скликаються спеціалізовані, або надзвичайні сесії Асамблеї. Робота кожної сесії відбувається на пленарних засіданнях і в комітетах. Рішення з питань, які розглядаються комітетами, ухвалюються на пленарних засіданнях і мають рекомендаційний характер. Офіційні і робочі мови ГА ООН – англійська, французька, іспанська, російська, арабська і китайська. Засідання відбуваються у Нью-Йорку (США).