Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 1 (2009).pdf/47

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

країни, Росія, країни Прибалтики. Вона виступає за розвиток рівноправного взаємовигідного дво- та багатостороннього співробітництва з усіма державами регіону. Об’єктивна зацікавленість у розвитку транспортної інфраструктури між Балтійським та Чорним морями спонукала Грузію, Україну, Азербайджан, Молдову створити 1997 неформальне об’єднання ГУАМ (за першими літерами назв держав). У квітні 1999 до участі в названому угрупованні долучився Узбекистан (об’єднання стало називатись ГУУАМ), що мало перетворити Б.-Ч. д. на складову ланку відроджуваного Великого шовкового шляху. Відкрито транспортну переправу Поті (Грузія) – Іллічівськ (Одеська обл.) – Варна (Болгарія). 10-11 вересня 1999 у м. Ялта відбувся 1-й саміт країн балтійсько-чорноморського регіону, історична перспектива якого залежить від успішності розбудови т.зв. Великої Європи, уникнення нових розподільчих ліній в процесі розширення Європейського союзу та НАТО, залучення Росії до співробітництва.

Літ.: Кисельов Є.Л. Балто-Чорноморська дуга: кінець історії чи її початок? //Придніпровський науковий вісник, 1998; Україна між Росією та Заходом. Матеріали міжнародного круглого столу. – К., 2000; Ялта–2000. Роль Європи у XXI столітті: Матеріали міжнародної наукової конференції. – К., 2000.

А.Ю.Мартинов.

“Барбаросса”, план “Барбаросса” – 1) загальна стратегічна концепція агресивної війни гітлерівської Німеччини проти СРСР, 2) оперативний план ведення воєнних дій на Сході, 3) наступальна операція на виконання плану “Б.” Умовною назвою агресії стало ім’я германського імператора 12 ст. Фрідріха І Барбаросси, за якого “Священна Римська імперія германської нації” розпочала наступ на схід Європи і завоювала землі полабських слов’ян.

1. Загальна стратегічна концепція містилася в директиві № 21 верховного командування Збройних сил Німеччини (ОКВ), розробленій за наказом А.Гітлера і затвердженій ним 18 грудня 1940. В її основі лежав геополітичний задум – приєднати до Німеччини щонайменше 5 млн. км2 території Східної Європи, у т.ч. європейську частину СРСР (усю територію СРСР до Уралу), для перетворення її на життєвий простір німецької “раси панів”. Слов’яни та інші народи за генеральним планом “Ост” мали бути частково витіснені в Азію, частково знищені або перетворені на залежну від німецьких колоністів категорію населення.

Війна проти СРСР була головною частиною всієї гітлерівської воєнної політичної стратегії. Першим етапом її здійснення стала війна з Польщею (1939). Пропозицією поділити Польщу А.Гітлер приманив Й.Сталіна укласти 12 серпня 1939 пакт про взаємний ненапад. Це звільнило Німеччину від необхідності тримати половину своєї армії на східному кордоні