Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 1 (2009).pdf/94

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

(нині Вроцлав). Розбудова у 19 – на початку 20 ст. фабрично-заводського виробництва у Б. значною мірою базується на привозній сировині. 1910 шість парових млинів міста переробляли зерно, придбане в українських губерніях Росії. За такою ж схемою виготовлялися напівфабрикати з кінського волосся і щетини, які потім відправлялися для виготовлення кінцевого продукту до Швейцарії, Франції, Італії, Англії й за океан.

За радянської доби зміна формату торговельно-економічних відносин Б. обернулася втратою традиційних зарубіжних партнерів. Після завершення Другої світової війни місто поповнилося новими осередками легкої і харчової промисловості. 1961 у Б. стала до ладу потужна насосноперегінна станція міжнародного нафтопроводу “Дружба”, яким транспортується пальне до країн Центральної Європи. Прокладений у 1990-х рр. нафтопровід Одеса–Б. за схваленим 2007 планом добудови має з’єднатися з Гданськом (Польща).

Літ.: Barącz S.Wolne miasto handlowe Brody. – Lwów, 1865; Історія міст і сіл УРСР. Львівська область. – К., 1968; Броди: Зб. ст. і нарисів. – Дрогобич – Львів, 2003.

М.М.Варварцев.

Буддизм – 1) релігійно-філософська система (комплекс ідей та спосіб життя), що виникла в cтародавній Індії (6-5 ст. до н.е); 2) одна з трьох світових релігій, що розвинулась на грунті цієї релігійно-філософської системи. Назва походить від прозвиська царевича Сіддхартхи Гаутами (623–544 до н.е.) – Будда, що означає “пробуджений”. Основи буддизму складають 4 істини, відкриті Буддою (викладені в його проповіді “Про чотири благородні істини”): 1) існує страждання; 2) існують причини страждання – це наші бажання; 3) існує можливість припинити страждання – це повне викорінення бажань; 4) існує шлях до припинення страждань – це шлях моральної досконалості. Основні напрями буддизму: хінаяна (мала колісниця) – сповідує ідеал індивідуального порятунку і відсторонення від світського життя; махаяна (велика колісниця) – сповідує ідеал загального порятунку всіх живих істот, заохочує до буддизму широкі суспільні верстви. Основне канонічне джерело буддизму – збірка текстів, складених у 1 ст. до н.е. на острові Цейлон, – Типітака (означає “Три кошики”).

Буддизм поширений у східних країнах: Бірма, Бутан, В’єтнам, Камбоджа, Китай, Лаос, Монголія, Непал, Південна Корея, Таїланд, Шрі-Ланка, Японія. Серед послідовників буддизму в Індії – гімалайські народи Ладаку та Сіккуму, тибетські біженці, в Російській Федерації – буряти, калмики, тувинці. У багатьох країнах склалися особливі варіанти цієї релігії, власні обряди, унікальні зібрання канонічної літератури, специфічні напрями в мистецтві. Наприкінці 19 – початку 20 ст. буддизм проник до Європи й Америки. Нині загальна кількість його послідовників складає 6 % населення Землі.