Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/131

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

придворним аптекарем у єгипетського намісника султана Османської імперії, 1904 був відзначений званням бея (полковника). Навколо Й. Білинського утворилася українська громада, яка опікувалася справами приїжджих земляків. На початку 20 ст. тут працювали Л. Українка, яка створила цикл віршів «Єгипетська весна», Д. Яворницький, Б. Грінченко, А. Дідур, С. Крушельницька та ін.

На початку 1920-х частина українців із решток армії російського генерала Денікіна отаборилася в Є. поблизу Каїра (табір Тель-ель-Кібір), а згодом на околицях Александрії (табір Садібішр), де заснували свою громаду. По ліквідації табору більшість з них виїхала до Європи, деякі вступили до французького Іноземного легіону. У 1920-21 в єгипетському Порт-Саїді діяла українська студентська група — близько тридцяти осіб.

Протягом 1950-х–1980-х рр. інженери і робітники з Української РСР брали активну участь у розбудові єгипетської економіки — зведенні Асуанського гідротехнічного комплексу, Гелуанського металургійного та коксохімічного комбінатів. Водночас тисячі єгипетських студентів набували освіту у вищих навчальних закладах Києва, Харкова та інших міст.

У грудні 1991 Є. офіційно визнав державну незалежність України. Дипломатичні представництва обох країн відкрилися 1993. Засади українсько–єгипетської співпраці визначають укладені 1992 у Каїрі Спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин та Угода про основи взаємовідносин і співробітництво. Регулярно відбуваються засідання міжурядової українсько–єгипетської комісії з питань економічної та науковотехнічної співпраці. Сформовано договірну базу у галузі юридичної допомоги громадянам, розвиваються торговельні відносини. Головними позиціями українського експорту до Є. є чорні метали та напівфабрикати з них, легована сталь, сільськогосподарська продукція (передусім зернові культури), обладнання для важкої та машинобудівної промисловості, автотракторна техніка. Від 2003 Харківське державне авіаційне виробниче підприємство постачає для Є. літаки. Є. експортує до України рис, цитрусові, тканини, кераміку тощо. Сталого характеру набула співпраця в галузі туризму. У вересні 2004 започатковано прямі авіарейси Київ–Каїр– Київ. Розширенню культурних зв'язків сприяють гастролі художніх колективів: в Є. виступали Національний академічний ансамбль українського танцю імені Павла Вірського, народні ансамблі «Калина», «Веселад», «Джерельце», театри «Молодий», «Брама». З нагоди відкриття нової Александрійської бібліотеки уряд України передав у дарунок закладу праці А. Кримського та інших українських сходознавців. Початок розвитку взаємин у галузі науки і високих технологій поклав контракт 2001 на виготовлення Україною першого єгипетського супутника для дистанційного зондування Землі.