Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/139

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

5-тисячне військо на чолі з полковником І. Богуном, який мав змусити наказного гетьмана Лівобережної України Я. Сомка відмовитися від російської протекції. Проте Я. Сомко запросив на допомогу 15-тисячне російське військо на чолі з князем Г. Ромодановським. На першому етапі операції козацькі полки І. Богуна відвоювали Жовнин, Вереміївку, Іркліїв (нині села Чорнобаївського району), Кропивну (нині село Золотоніського району Черкаської області) та інші містечка Середнього Подніпров'я. Невдовзі під Жовнином вони зазнали поразки від переважаючих сил князя Г. Ромодановського. 7 квітня (28 березня) росіяни штурмом взяли Іркліїв, а через кілька місяців завдали поразки Ю. Хмельницькому під м. Переяславом (нині м. Переяслав-Хмельницький). Незважаючи на перемогу над російськими військами у Бужинській битві 1662, Ю. Хмельницькому так і не вдалося встановити контроль над складною військово–політичною ситуацією в Україні, і на початку 1663 він відмовився від гетьманської булави. Лівобережжя перейшло під владу російського царя Олексія Михайловича.

Літ.: Гуржій О. І., Чухліб Т. В. Гетьманська Україна. В кн.: Україна крізь віки. — К., 1999., т. 8; Смолій В., Степанков В. Українська національна революція XVII ст. (1648–1676 рр.). — К., 2009.

Т. В. Чухліб.

ЖОВТНЕВИЙ ПЕРЕВОРОТ У ПЕТРОГРАДІ 1917 — державний переворот у Росії (в історіографії вживається також назва: Жовтнева революція). Відбувся 7 листопада (25 жовтня) 1917. Тимчасовий уряд, що перебував у столиці держави Петрограді (нині Санкт-Петербург), було заарештовано, а центральну владу перебрали на себе лідери більшовиків. У зверненні «До громадян Росії» Військово-революційний комітет (штаб повстання) декларував демократичний мир, скасування поміщицького землеволодіння, встановлення робітничого контролю над виробництвом, утворення Радянського уряду. Другий Всеросійський з'їзд Рад 1917, який відбувся 7–9 листопада (25–27 жовтня), ухвалив рішення про перехід влади до рад, прийняв Декрет про мир і Декрет про землю, сформував новий уряд — Раду народних комісарів на чолі з В. Леніним, обрав Всеросійський Центральний виконавчий комітет. Україну на з'їзді репрезентували 140 делегатів.

15(02) листопада новий уряд Росії проголосив Декларацію прав народів Росії, у якій виклав основні положення національної політики радянської влади: рівність і суверенність народів Росії, право на вільне самовизначення аж до відокремлення й утворення незалежних держав.

Звістка про ці події швидко досягла України. Однак лише в окремих містах Донбасу та Криворіжжя влада перейшла до рад.