Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/158

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

М. Горинь. Своєю діяльністю зі сприяння виконанню Гельсінських угод українські дисиденти дали імпульс рухові за демократизацію України, яка стала державою-учасницею НБСЄ 30 січня 1992.

Літ.: Совещание по безопасности и сотрудничеству в Европе. Заключительный акт. — Lausanne, 1975; От Хельсинки до Белграда. Советский Союз и осуществление Заключительного акта общеевропейского совещания. Документы и материалы. — М., 1977; Рощин А. А. Послевоенное урегулирование в Европе. — М., 1984; Курносов Ю. О. Інакомислення в Україні (60-ті — перша половина 80-х рр. XX ст.). — К., 1994; Касьянов Г. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-80-х рр. — К., 1995; Русначенко А. Національно-визвольний рух в Україні: середина 1950-х — початок 1990-х рр. — К., 1998; Бажан О. Г., Данилюк Ю. З. Український національний рух: основні тенденції і етапи розвитку (кінець 1950-х — 1980-ті рр.). — К., 2000; Українська Громадська Група сприяння виконанню Гельсінських угод: В 4-х т. — Харків, 2001; Захаров Б. Нарис історії дисидентського руху в Україні (1956-1987). — Харків, 2003; Українська гельсінкська група: історія, документи / О. Зінкевич (упоряд.), В. Овсієнко (упоряд.). — К., 2006.

О. А. Іваненко.

ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО МІЖНАРОДНІ ДОГОВОРИ УКРАЇНИ» 2004 — нормативний акт про порядок укладення, виконання та припинення дії міжнародних договорів України. Ухвалений Верховною Радою України 29 червня 2004. Із прийняттям цього закону такими, що втратили чинність, визнано закони «Про дію міжнародних договорів на території України» (1992), «Про міжнародні договори України» (1994). Порівняно з ними, новим законом посилено координаційну роль МЗС України в процесі підготовки, укладання та ратифікації міжнародних договорів.

Закон 2004 застосовується до всіх міжнародних договорів України, регульованих нормами міжнародного права і укладених відповідно до Конституції України та вимог цього закону. Міжнародні договори укладаються: Президентом України або за його дорученням — від імені України; Кабінетом Міністрів України або за його дорученням — від імені уряду України; міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, державними органами — від імені міністерств, інших центральних органів виконавчої влади. Від імені України укладаються договори: а) політичні, мирні, територіальні й щодо державних кордонів, розмежування виключної (морської) економічної зони і континентального шельфу України; б) щодо прав, свобод та обов'язків людини і громадянина; в) про участь України в міждержавних союзах та інших міждержавних об'єднаннях (організаціях), системах колективної безпеки; г) про військову