Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/159

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

допомогу та направлення підрозділів збройних сил України до інших держав чи допуску підрозділів збройних сил іноземних держав на її територію, умови їх тимчасового перебування; д) про використання території та природних ресурсів України; е) яким за згодою сторін надається міждержавний характер. Від імені уряду укладаються договори з економічних, торговельних, науково-технічних, гуманітарних та інших питань, віднесених до відання Кабінету Міністрів України. Міжвідомчими є договори з питань, віднесених до відання міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

Пропозиції щодо укладення міжнародних договорів подає МЗС України. Інші міністерства та центральні органи виконавчої влади, а також Верховний суд України, Національний банк України, Генеральна прокуратура України подають пропозиції щодо укладення міжнародних договорів разом із МЗС. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні державні адміністрації подають пропозиції щодо укладення міжнародних договорів через МЗС України. Пропозиції про укладення міжнародних договорів подаються після проведення Міністерством юстиції України правової експертизи щодо відповідності проекту договору Конституції та законам України. Глава дипломатичного представництва України в іноземній державі або глава представництва України при міжнародній організації має право вести без спеціальних повноважень переговори про укладення міжнародного договору, підготовку тексту міжнародного договору та його прийняття з державою акредитації або в рамках відповідної міжнародної організації. Делегація чи представник України, наділені повноваженнями відповідно до цього закону, зобов'язані вести переговори та здійснювати інші дії згідно з наданими їм повноваженнями та директивами. Делегація чи представник України подають відповідно Президентові України або Кабінету Міністрів України звіт про виконання директив.

Згода України на обов'язковість для неї міжнародного договору надається шляхом підписання, ратифікації, затвердження, прийняття договору, приєднання до договору. Вона може надаватися й іншим шляхом, про який домовилися сторони. Ратифікація здійснюється шляхом прийняття закону про ратифікацію. На підставі підписаного та офіційно оприлюдненого Президентом України закону Голова Верховної Ради України підписує ратифікаційну грамоту, яка засвідчується підписом міністра закордонних справ України, якщо договором передбачено обмін такими грамотами. Ратифікації підлягають договори: а) політичні (про дружбу, взаємну допомогу і співпрацю, нейтралітет), територіальні й щодо державних кордонів, розмежування виключної (морської) економічної зони і континентального шельфу України, мирні; б) щодо прав, свобод та обов'язків людини і громадянина; в) загальноекономічні (про економічну й науково-технічну співпрацю),