Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/163

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

З. займався збиранням військової та економічної інформації, агентурним проникненням у політичні об'єднання; нейтралізацією діяльності жандармерії, виявленням і знищенням агентів контррозвідки супротивника; проведенням диверсій, терористичних акцій, розгортанням повстанського руху; виданням газет і листівок для розповсюдження їх за кордоном, екіпіруванням агентів для роботи на території іноземних держав. Співробітники відділу також вербували агентуру, створювали резидентури, опитували полонених і перебіжчиків, брали участь у воєнно-пропагандистських акціях.

На українських теренах, не контрольованих радянською владою, відділ брав участь у підпільній і партизанській боротьбі, створював територіальні підвідділи (Кримський, Правобережної України) і пункти (Чорноморський, Очаківський). Інтенсивно діяв у Бессарабії, Румунії, Польщі. Улітку 1921 стався провал закордонної резидентури З. в Польщі. Наприкінці того ж року політбюро ЦК КП(б)У ліквідувало Закордонний відділ, а його підрозділи передали радянським спецслужбам.

Літ.: «Закордот» в системі спецслужб радянської України: Збірник документів. — К., 2000; Сидак В. С., Козенюк В. А. Революцию назначить…: Экспорт революции в операциях советских спецслужб. — К., 2004.

В. О. Козенюк.

ЗАМОСТСЬКЕ ПЕРЕМИР'Я 1648. Укладене між українським козацьким військом та Річчю Посполитою гетьманом Б. Хмельницьким та польським королем Яном II Казимиром Ваза 20(10) листопада 1648 під час облоги козаками м. Замостя (нині м. Замосць, Польща). Цим перемир'ям завершився національно-визвольний похід українського козацького війська під керівництвом гетьмана Б.Хмельницького 1648 проти Речі Посполитої. З початком облоги Замостя Б. Хмельницький активізував дипломатичні контакти з урядовими колами Речі Посполитої, прагнучи використати в українських інтересах вибори нового польського короля. З тактичних міркувань гетьман висловився за кандидатуру Яна-Казимира Ваза, сподіваючись, що з ним буде легше встановити вигідний мир, ніж з іншими претендентами на корону. Сподівання гетьмана справдилися. Після обрання королем Яна II Казимира Ваза й було укладене З.п. (облогу Замостя було знято 24(14) листопада). Переговори з української сторони вів брат гетьмана Захар Хмельницький, а з польської — ксьондз А.-Г. Мокрський (колишній учитель Б.Хмельницького) та ін. Головні пункти перемир'я: амністія повстанцям, ліквідація унії, відновлення давніх прав і вольностей козацтва, заборона постою коронних військ на землях Гетьманщини, підпорядкування гетьмана Війська Запорозького лише безпосередньо королеві. Йшлося також про остаточне встановлення миру, задля укладання якого до резиденції гетьмана на початку 1649 мала прибути «комісія» Речі Посполитої на чолі з