рейхскомісарові і підзвітний Східному штабові економічного керівництва, мережа банківських і кредитних установ, система оподаткування. На вищі та середні адміністративні посади призначалися тільки вихідці з рейху або місцеві фольксдойче. Одночасно з використанням місцевих виробничих потужностей для постачання частин вермахту окупаційна влада займалася вивезенням до Німеччини промислової сировини, зокрема, залізної і марганцевої руди.
Передбачена «З.п.» система експлуатації місцевих ресурсів діяла впродовж 1941–1944 і завдала великих збитків економіці України.
Літ.: Леонтьев А. «Зеленая папка Геринга» — М., 1942; Коваль В. С. В роки фашистської навали (Україна в період Великої Вітчизняної війни). — К., 1963; Німецько-фашистський окупаційний режим на Україні. Збірник документів і матеріалів — К., 1963; Дашичев В. «Совершенно секретно. Только для командования». Стратегия фашистской Германии в войне против СССР. Документы и материалы. — М., 1967; Загорулько М. М. Юденков А. Ф. Крах плана «Ольденбург» (о срыве экономических планов фашистской Германии на временно оккупированной территории СССР). — М., 1980; Bonusiak W. Polityka ekonomiczna III Rzesze na okupowanych obszarach ZSRR (1941–1944). — Rzeszów, 1981; Директивы по руководству экономикой во вновь оккупированных восточных областях («Зеленая папка») // Военно-исторический журнал, 1991, №№ 4, 5; Вєтров І. Г. Економічна експансія «третього рейху» та промисловість України в роки Другої світової війни. — К., 1999.
І. О. Афоніна.
ЗЛУЧЕНИЙ УКРАЇНСЬКО–АМЕРИКАНСЬКИЙ ДОПОМОГОВИЙ КОМІТЕТ (United Ukrainian American Relief Committee) — українська міжнародна громадська організація у Філадельфії (шт. Пенсільванія, США). Створена у червні 1944 Конгресом українців Америки з метою надання матеріальної допомоги українцям в Україні та діаспорі. У перші роки після Другої світової війни діяльність ЗУАДК через його європейське представництво зосереджувалася переважно на допомозі українським «переміщеним особам» і біженцям, які опинилися в Німеччині та Австрії, та переселенні їх за океан. Фінансову основу ЗУАДК становили кошти міжнародних організацій, добровільні пожертви установ, організацій та окремих осіб української діаспори. Заходами комітету до США переселилося близько 50 тис. осіб, понад 3 тис. натуралізувалися в Німеччині. Наприкінці 1950-х більшість бажаючих емігрувала з Німеччини до США і діяльність ЗУАДК в Європі помітно ослабла. З кінця 1980-х головну увагу він приділяє допомозі українцям в Україні та новим емігрантам.