Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/191

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Після розвалу Російської імперії на початку 1918 І. був окупований Румунією. Перебування міста під її владою припинилося у червні 1940, коли, відповідно до умов радянсько-румунського врегулювання питання про Бессарабію, воно увійшло до складу УРСР. На початку Великої Вітчизняної війни, після запеклих боїв протягом місяця, І. захопили румунські війська. Його визволення відбулося під час Яссько-Кишинівської наступальної операції Радянської армії в серпні 1944. Цього ж року тут постало Дунайське державне пароплавство, що розпочало свою діяльність з обслуговування потреб фронту, здійснивши зокрема доставку 25 тис. т боєприпасів і продовольства для партизанів Югославії.

У повоєнні роки І. відновлювався як головна перевалочна база радянських вантажів на Дунаї — металу, вугілля, руди, будівельних матеріалів, збіжжя. Першими основними контрагентами І. стали балканські країни та Австрія. Протягом подальших десятиліть його торговельне судноплавство обійняло понад 50 країн Європи, Азії, Африки. До участі у зарубіжних зв'язках приєдналися промислові підприємства міста, в тому числі консервний комбінат, рибний завод, продукція яких неодноразово відзначалася на ярмарках і виставках у Празі, Марселі та інших містах. У 21 ст. Ізмаїл продовжує відігравати роль найбільшого українського порту на Дунаї.

Літ.: Орлов Н. А. Штурм Измаила Суворовым в 1790 году. — СПб., 1890; Жуков В. И. Города Бессарабии 1812–1861 годов. — Кишинев, 1964; Історія міст і сіл УРСР: Одеська область. — К., 1969; Марчук Ю. І., Тичина А. К. Ізмаїл: Історичний нарис. — Одеса, 1997.

М. М. Варварцев.

ІЗРАЇЛЬ, Держава Ізраїль (Yisra'el, Isră'il, Medinat Yisra'el) — близькосхідна держава в західній частині Азії, у Східному Середземномор'ї. Територія — 20,8 тис. км2 (разом із територіями, приєднаними під час арабо-ізраїльської війни 1948–49). Столиця (згідно з рішенням кнесету Ізраїлю, яке Рада Безпеки Організації Об'єднаних Націй у резолюції № 478 визнала таким, що «не має законної сили») — м. Єрусалим. Головний економічний і культурний центр — м. Тель-Авів. Адміністративно-територіальний поділ — 6 округ. Населення — 7,3 млн осіб (2007). Етнічний склад: євреї — 80,1%, інші — головним чином араби. Офіційні мови — іврит та арабська. Державна релігія — іудаїзм, поширені також іслам, християнство та інші. Літочислення ведеться за місячним календарем.

І. є парламентською республікою. Конституції не має, її замінюють окремі конституційні закони. Законодавча влада представлена однопалатним парламентом — кнесетом (120 депутатів), який обирається за партійними списками на 4 роки і формується за системою пропорційного представництва. Главу держави — президента — обирає кнесет терміном на 7 років.