Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/194

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

наукова бібліотека ім. В. Вернадського НАН України та Інститут історії, філософії і регіональних студій Єврейського університету). Розвиваються мистецькі зв'язки.

Приблизно 35 тис. етнічних українців — членів змішаних сімей — є громадянами І. В Хайфі 2001 було створено Об'єднання українців в Ізраїлі, яке є першим офіційно зареєстрованим осередком українців на Близькому Сході.

Від 1994 в кнесеті та у Верховній Раді України діють парламентські асоціації дружби «Ізраїль–Україна» та «Україна–Ізраїль».

Літ.: Факты об Израиле. — Иерусалим, 1995; Україна в системі міжнародних відносин: історична ретроспектива та сучасний стан. — К., 1997; Сайгакова Л. О. Українсько-ізраїльські відносини 1991–1997. — Одеса, 1998; Трощинський В. П., Шевченко А. А. Українці у світі. В кн.: Україна крізь віки. — К., 1999, т. 15; Крюков А. А. Израиль сегодня. — М., 2000; Миграционные процессы и их влияние на израильское общество. — М., 2000; Зовнішня політика України в умовах глобалізації. Анотована історична хроніка міжнародних відносин (1991–2003) / Відп. ред. С. В. Віднянський. — К., 2004.

М. С. Бур'ян, Я. Л. Шолох.

ІНДІЯ, Республіка Індія (Bhãrat, Republic of India) — держава в Південно-Східній Азії на півострові Індостан. Територія 3 287 263 км². Населення — 1 млрд. 131 млн. (2007). Столиця — м. Делі. За формою державного устрою — федерація, складається з 22 штатів та 9 союзних територій. Глава держави — президент, який реалізує виконавчу владу. Законодавчу владу здійснює двопалатний парламент у складі Народної палати та Ради штатів.

І. — одна з найдавніших держав світу. Великі державні утворення існували на її півночі ще в 1 тис. до н.е. На межі н.е. виділялися держави, розташовані на півдні Індостану, — Магатха, Шріваджайя. В 4 ст. до н.е. в І. формується буддизм як альтернатива кастовій релігії — індуїзму. У 8 ст. н.е. на північ І. просуваються мусульмани, які створюють Делійський султанат. В 9–14 ст. територія І. була поділена майже на сотню дрібних та відносно великих держав. Кастова система та релігійна різноманітність країни посилювали її децентралізацію. Після відкриття в 1498 португальським мандрівником Васко да Гамою морського шляху до І. розпочалася її західна колонізація. В середині 19 ст. І. стала колонією Великої Британії. Під час Першої і Другої світових війн була на боці англійців. В першій половині 20 ст. боротьбу за незалежність країни очолив Індійський національний конгрес. Його лідер Махатма Ганді став ідеологом руху ненасильницького опору колонізаторам. 15 серпня 1947 Британська І. за релігійною ознакою була поділена на дві держави — переважно індуїстську