Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/211

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

знайшли відображення проблеми еволюції етнічної самосвідомості й національної ідеології українського і білоруського народів. Pозпочалося здійснення публікаторської роботи: 2004 видано «Описание Украины» Г. Левассера де Боплана, 2008 — латинський і німецький тексти, російські переклади з латинської «Записок о Московии» Сигізмунда Герберштейна (упорядник і редактор А. Л. Хорошкевич).

На початку 1990-х років з метою розвитку нових наукових напрямів — українознавства і білорусознавства в І.с. створено спеціальний Центр українознавчих і білорусознавчих досліджень, на базі якого 1998 сформовано Відділ східного слов'янства, що є міждисциплінарним підрозділом, де працюють разом з істориками лінгвісти і культурологи. Його співробітники вивчають етнополітичні і культурні процеси на землях України і Білорусії в 16–20 ст., приділяючи першочергову увагу ролі етнічних, релігійних і культурних факторів у локальних і глобальних процесах минулого. Етнічній еволюції східних слов'ян і виявленню у ній ролі культурного й державно-політичного фактора присвячено цикл «круглих столів», проведених під керівництвом Л. Горизонтова. 2001 відбувся перший із них — «Східні слов'яни у ХVII–ХVIII ст.: етнічний розвиток і культурна взаємодія», 2002 — «Механізми формування української й білоруської націй у російському і загальнослов'янському контексті (дореволюційний період)», 2003 — «Державнополітичний фактор у розвитку української і білоруської націй (перша третина XX ст.)». Їх матеріали опубліковано 2004 в збірнику «На шляхах становлення української й білоруської націй: фактори, механізми, співвідносини».

Відділ також досліджує проблеми конфесій в контексті політичних, соціальних, економічних процесів, що відбувалися на території українських земель у 16–18 ст. 2006 видано монографію С. С. Лукашової «Миряне и Церковь: религиозные братства киевской митрополии в конце ХVI в.» (2009 отримала 3-ю Макар'євську премію), присвячену унікальному історичному феномену — руху православних церковних братств на українсько-білоруських землях. У рамках цієї теми працює веб-сайт «Религиозные объединения мирян на украинско-белорусских землях в ХVI–ХVIII вв.» (www.bractwo. narod.ru).

Проектні розробки відділу включають в себе аналіз взаємовідносин влади і суспільства у 20 ст. Серед них праці М. Клопової про національні рухи східнослов'янського населення Габсбурзької монархії й зокрема події у Східній Галичині, пов'язані з внутрішньою політикою Габсбургів і зовнішньополітичними розрахунками Російської імперії. Практиці національного будівництва в Українській РСР присвячено монографія Є. Ю. Борисенок «Феномен советской украинизации. 1920–1930-е годы» (2006).

Одним із перспективних напрямів українознавчих досліджень визнано регіоналістику. В інституті підготовлено і 2005 видано збірник статей «Регионы и границы Украины в исторической ретроспективе» про формування