Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/215

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

У 2003–2005 Інститут став організатором проекту державної програми дослідження й розвитку під назвою «Нації, народи та етнічні групи в процесі трансформації суспільства». У його реалізації взяли участь працівники двох університетів та восьми наукових установ САН, які здійснили систематичний аналіз становища словацької нації та представників інших національностей, що проживають у Словаччині, вказали джерела можливої соціальної напруги та конфліктів, запропонували альтернативні шляхи їх вирішення. Частина результатів дослідження, довідкові матеріали та експертні висновки опубліковані у низці монографій.

Інститут займається видавничою діяльністю. 1979 вийшли перші два номери бюлетеню «Науковий вісник Інституту суспільних наук САН» (видавався до 1990). Це створило сприятливі умови для публікування результатів досліджень та фахових статей працівників інституту. Поступово в збірнику почали з'являтися праці авторів з інших установ, переважно викладачів вищої школи. У 1980-х рр. виходили друком матеріали наукових конференцій та публікації, тематика яких присвячувалася проблемам розвитку угорської та української меншин. 1998 започатковано інтернетжурнал «Людина і суспільство» (www.saske/cas), який швидко набув міжнародного характеру (з України до складу редколегії входить д.і.н., С. Віднянський ).

Новий закон про вищу школу в країні дещо змінив умови підготовки науковців-дослідників, проте інститут залишається установою, яка має ліцензії на підготовку фахівців за спеціальностями «соціальна психологія», «історія Словаччини». Підготовка кадрів у цій галузі суспільних наук проводиться у співпраці з факультетом гуманітарних наук Університету імені Матея Бела у Банській-Бистриці.

Від початку 21 ст. інститут розширив співпрацю зі своїми традиційними партнерами у Чеській Республіці, Угорщині, Україні. Особливо зміцніли двосторонні зв'язки з Польщею та Канадою. Інтенсивність міжнародних контактів знайшла втілення у збільшенні кількості монографій та наукових статей, опублікованих за кордоном, а також у посиланнях та цитуванні праць співробітників інституту, які беруть участь у розробці міжнародних проектів. Особливо важливим у цьому напрямку є фундаментальний проект «Європейські дослідження суспільства», який значною мірою фінансується Європейським Союзом, а дослідницьку роботу координує науковий центр у Норвегії.

У 2010 за довгорічну успішну наукову співпрацю з Інститутом історії України НАН України інститут нагороджено Дипломом СловацькоУкраїнської асоціації та Подякою Посольства України в Словацькій Республіці.

М. Гайдош, Ст. Конєчни.