Договір відкрив широкі можливості для всебiчного взаємовигiдного спiвробітництва мiж Україною i Словацькою Республікою, яке зумовлене багатьма об'єктивними факторами: наявнiстю спiльних кордонiв; глибокими iсторичними та культурними зв'язками обох народiв; традицiйними господарськими зв'язками, взаємодоповнюючим характером нацiональних економiк; наявністю досить чисельної українсько-русинської меншини в Словаччинi та словацької — в Україні. Щодо останнього, то в договорі передбачалось створення українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури, яка поряд з міжурядовою українсько-словацькою комісією з питань торговельно-економічного і науково-технічного співробітництва відіграє важливу роль у формуванні системи і координації міждержавного співробітництва України і Словацької Республіки. Серед перспективних напрямів українсько-словацьких відносин було визначено розвиток міжрегіональних і транскордонних зв'язків.
Українсько-словацькі відносини відчутно активізувалися і увійшли в якісно новий етап розвитку з обранням у 1999 вперше всенародним волевиявленням Президентом СР Р. Шустера — щирого поборника зміцнення словацько-українського співробітництва. Воно характеризується позитивною динамікою та виходом на рівень конструктивного партнерства у всіх сферах політичного, економічного та гуманітарного співробітництва, розширенням українсько-словацької договірно-правової бази, яка станом на початок 2010 нараховувала майже 100 різних угод, договорів, інших двосторонніх міжнародних документів. Відбувається інтенсифікація політичного діалогу на найвищому рівні, що має вагомий вплив на наповнення двосторонніх відносин конкретним змістом. Лише за період 1999–2004 відбулося 11 зустрічей президентів України і Словаччини. Ця тенденція продовжується і після обрання Президентом Словацької Республіки І. Гашпаровіча, який 6–7 жовтня 2010 вперше відвідав Україну з офіційним візитом.
Літ.: Алмашій В. Створення та діяльність Українсько-словацької комісії з питань національних меншин, освіти і культури (1990-ті роки) // Міжнародні зв'язки України: наукові пошуки і знахідки. — К., 2008, вип. 17; Віднянський С. В., Сергієнко Т. С. Українсько-словацькі відносини: здобутки і перспективи // Науковий вісник Дипломатичної академії України. — К., 2002, вип. 7; Вовканич І. І., Сюсько І. М. Становлення міждержавних взаємин Чехії, Словаччини та України // Міжнародні зв'язки України: наукові пошуки і знахідки. –– К., 1998, вип. 7.; Макара М. П., Минович І. І. Карпатами поріднені: нарис етнополітичної історії і сучасного стану українськословацьких взаємин. — Ужгород, 1997; Україна і Європа (1991–2000 рр.). Частина І. Україна в міжнародних відносинах з країнами Центральної та Південно-Східної Європи. Анотована історична хроніка. — К., 2001.
С. В. Віднянський, Л. В. Янчук.