Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/68

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

конвенції. Українською РСР і Угорською Республікою були підписані також на міждержавному рівні декларації про основні напрями співробітництва в гуманітарній сфері та в галузі охорони здоров'я і медичної науки, про принципи співробітництва щодо забезпечення прав національних меншин, міжурядова угода про торговельно-економічні зв'язки і науково-технічне співробітництво.

3 грудня 1991 Угорщина в числі перших держав світу визнала незалежну Україну і того ж дня було підписано протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Угорської Республікою та відкрито в Києві Посольство УР в Україні — перше посольство іноземної держави в нашій країні. 6 грудня в рамках офіційного візиту в Україну прем'єрміністра Угорської Республіки Й. Анталла в урочистій обстановці в Маріїнському палаці було підписано Договір про основи добросусідства та співробітництво між двома сусідніми країнами. Це був перший документ такого рівня, який підписала Україна. В цьому базовому політичному документі було, зокрема, зафіксовано (ст. 2) надзвичайно важливе положення про те, що «сторони поважають територіальну цілісність одна одної і заявляють, що не мають і не будуть мати в майбутньому територіальних претензій одна до одної». Саме це положення викликало сильний опір частини депутатів Державних Зборів Угорщини, що затримало набуття чинності Договору: якщо українською стороною він був ратифікований 1 липня 1992, то угорською — лише 11 травня 1993, а обмін ратифікаційними грамотами відбувся 16 червня 1993. Про подальший успішний розвиток українсько-угорських добросусідських відносин свідчить і сформована впродовж 1991–2009 договірно-правова база двостороннього співробітництва — 75 міжнародних документів різного статусу — від міждержавних до міжвідомчих, які охоплюють весь діапазон співпраці в політичній, економічній, соціальній, військовій та гуманітарній сферах.

Літ.: Задорожний О. В. Україна — Угорщина: міст до наступного тисячоліття. — К., 2001; Ткач Д. І. Сучасна Угорщина в контексті суспільних трансформацій: Монографія. — К., 2004; Держалюк М. С. Україна — Угорщина: співробітництво в інтересах Європейського континенту. В кн.: Україна в Європі: пошуки спільного майбутнього. — К., 2009.

С. В. Віднянський.

ДОГОВІР ПРО ПЕРЕМИР'Я Й ПРЕЛІМІНАРНІ УМОВИ МИРУ МІЖ УСРР І РСФРР ТА ПОЛЬЩЕЮ 1920. З 17 серпня до 2 вересня 1920 у Мінську пройшло п'ять пленарних засідань російсько-українсько-польської мирної конференції, під час яких обговорювались можливі проекти прелімінарного договору між воюючими країнами. На цьому етапі переговорів сторони не змогли усунути суперечностей. 2 вересня уряди держав