ДАВОСЬКИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ФОРУМ — місце проведення неформальних зустрічей політичних та бізнесових еліт найвпливовіших країн світу. Ініційований 1977 німецьким бізнесменом Г. Квандтом. Засідання відбуваються щорічно наприкінці січня на зимовому курорті м. Давос (Швейцарія). Вільний порядок денний дає можливість проведення широких дискусій з актуальних питань світової політики та економіки.
Україна бере участь у роботі форуму із січня 1992. Тоді ж було досягнуто принципової домовленості про її вступ до Міжнародного валютного фонду, проводилися переговори щодо умов сплати зовнішнього боргу, залучення іноземних інвестицій. 1995 тут розпочалися переговори про вступ України до Світової організації торгівлі. 1996 на форумі обговорювалося питання про перетворення Чорнобильської атомної електростанції на екологічно безпечну зону, 1997–1998 — про перспективи проходження територією України міжнародних транспортних коридорів.
Значення Д.е.ф. зростає в процесі політичної глобалізації та інтенсивного розвитку світової економіки. На цьому 2005 в Давосі наголошував президент України В. А. Ющенко. Однак ситуація почала змінюватися вже два роки потому, коли розпочалася світова економічна криза, і 2009 на форумі постала проблема подолання кризових явищ. Одним із результатів давоських консультацій стало досягнення домовленостей про створення «великої двадцятки» економічно найпотужніших держав світу, частка яких у світовій економіці сягає близько 80 відсотків. 2010 на Д.е.ф. підтверджено імператив продовження державних програм стимулювання економічного розвитку як головного способу подолання світової економічної кризи.
Літ.: Кремень В.Г., Ткаченко В.М. Україна у контексті глобалізму. — К., 1998; Мировое хозяйство. Под ред. А.С. Солоницкого. — М., 1999; Геоэкономика. — М., 2005.
А. Ю. Мартинов.
ДАНІЯ — королівство в Західній Європі на півострові Ютландія та прилеглих островах. Площа 43 тис. км² (без Фарерських островів і Гренландії). Населення 5,261 млн. осіб (2007). Столиця м. Копенгаген. Данії належать Гренландія і Фарерські острови, які мають самоврядування. За державним устроєм Д. — конституційна монархія. Глава держави — з 1972 королева Маргарете II, яка здійснює законодавчу владу разом з однопалатним парламентом — фолькетінгом. Виконавчу владу здійснює уряд на чолі з прем'єр-міністром.