Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/70

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ДОГОВІР ПРО ПОШИРЕННЯ РАПАЛЛЬСЬКОГО ДОГОВОРУ НА СОЮЗНІ З РОСІЙСЬКОЮ СФРР РЕСПУБЛІКИ 1922. Підписаний 5 листопада 1922 у Берліні (Німеччина) уповноваженими урядів УСРР (членом Всеукраїнського ЦВК В. Ауссемом), Білорусії, Грузії, Азербайджану, Вірменії й Далекосхідної Республіки, повноважним представником, послом РСФРР у Берліні М. Крестинським та уповноваженим уряду Німеччини бароном фон Мальцаном. У ст. 1-й зазначалося, що договір, укладений 16 квітня 1922 в м. Рапалло між РСФРР й Німецькою Державою, має застосовуватись у взаємовідносинах між Німеччиною та УСРР, СРР Білорусії, СРР Грузії, Азербайджанською СРР, СРР Вірменії, Далекосхідною Республікою.

Окремим пунктом зафіксовано домовленість між Україною і Німеччиною щодо права взаємно встановлювати розмір тих претензій, які виникли через перебування німецьких військ на території України.

У договорі зазначалося, що громадяни кожної з договірних сторін, які перебувають на території іншої сторони, користуються вповні правовим захистом згідно з міжнародним правом і загальними законами держави перебування.

Уряди союзних із РСФРР держав одержали право відкривати в Німеччині торговельні бюро у населених пунктах, де знаходяться їх дипломатичні представництва або одна з їх консульських установ. Було узгоджено основні положення для полегшення економічних відносин між державами, які зобов'язувалися утримуватися від будь-якої агітації або пропаганди проти уряду договірної сторони, де перебувають їх представники.

Договір, ратифікований союзними з РСФРР республіками (Україною 14 грудня 1922), рейхстагом — 31 серпня 1923, набрав чинності після обміну ратифікаційними грамотами (жовтень 1923).

Літ.: Українська РСР на міжнародній арені. (1917–1923 рр.). Зб. док. — К., 1966; Советско-германские отношения от переговоров в Брест-Литовске до подписания Рапалльского договора. 1919–1922 гг. Сб. док. — М., 1971, т. 2.

Н. В. Кривець.

ДОГОВІР ПРО РЕЖИМ РАДЯНСЬКО-РУМУНСЬКОГО КОРДОНУ 1961. Укладено 27 лютого в Бухаресті (Румунія). Договір підтвердив проходження лінії державного кордону між СРСР та Румунією на основі Паризьких мирних договорів 1947, протоколу про уточнення проходження лінії радянсько-румунського державного кордону 1948, документів демаркації 1948–49, а також Договору про режим радянсько-румунського кордону 1949.

Договір 1961 ратифіковано парламентами обох держав й зберігає свою чинність і після проголошення Акта незалежності України 24 серпня 1991 та розпаду СРСР. Закон України «Про правонаступництво України»,