Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/71

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ухвалений Верховною Радою 12 вересня 1991, підтвердив, що Україна, відповідно до загальновизнаних норм міжнародного права, успадкувала існуючу на момент розпаду СРСР лінію державного кордону із Румунією відповідно до радянсько-румунського договору 1961 з прикордонних питань.

Літ.: Василенко В. Лінія досягнутого порозуміння // Політика і час, 1997, № 7.

І. М. Мельникова.

ДОГОВІР УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ З ГРУЗИНСЬКОЮ РЕСПУБЛІКОЮ 1918. Укладений як міжурядова конвенція «Про консульства і торгові відношення, про мореплавство і транзит» 5 грудня 1918. З української сторони документ підписав товариш міністра торгу і промисловості С. Бородаєвський, із грузинської — голова дипломатичної місії Грузії в Україні В. Тевзая. Договір складався з 22 пунктів, 6 розділів і визначав установлення консульських відносин, врегулювання цивільних і майнових прав громадян України й Грузії, організацію мореплавства, транзиту. Чільне місце посіли питання двосторонньої торгівлі, які передбачали експорт українського продовольства, а з Грузії постачання нафти і нафтопродуктів. Товари при ввозі з території однієї сторони до іншої звільнялися від подвійного мита, виняток становили лише ті, «які підлягали або могли підлягати державній монополії». Установлювався також взаємний пільговий режим для українських та грузинських суден та їх вантажів. Угодою створювалася на паритетних засадах «змішана комісія» із 4 осіб для вирішення питання митного союзу між державами.

Конвенція набувала чинності з моменту її підписання. Її дію було продовжено під час правління Директорії УНР, яка створила українську дипломатичну місію на Кавказі.

Літ.: Дорошенко Д. Історія України 1917–1923 рр. — Ужгород, 1930, т. 2; Матвієнко В. М. Українська дипломатія 1917–1921: на теренах постімперської Росії. — К., 2002; Бежуашвілі А. Україна і Грузія: дипломатичні відносини 1918-1920 років // Хроніка 2000, 2002, вип. 47/48.

І. С. Стрикун.

ДОГОВІРНІ СТАТТІ УКРАЇНСЬКИХ ГЕТЬМАНІВ — документи міжнародно-правового та державно-правового змісту, що визначали юридичні засади українсько-російських відносин та устрій Української козацької держави в 2-й пол. 17–18 ст. Перші Д.с.у.г. укладено в Москві в квітні (березні) 1654 за результатами переяславсько-московських переговорів у січні–квітні 1654. Вони стали основою для підготовки наступних договір-